Tentokrát muži ve zpěvu: 4tet, Settleři, Kocourkovští učitelé, Lišáci, Vockap i 4 tenoři
Před dvěma týdny jsme pod Světly ramp zaměřili pozornost na české ženské vokální skupiny. A tak logiku má, že se tentokrát budeme věnovat čistě mužským zpívajícím formacím, a také z našich luhů a hájů.
Hotel Ritz, českou verzi letitého šlágru autora Irvinga Berlina Puttin´on The Ritz s textem Zdeňka Borovce, zpíval už před čtyřmi desítkami let Jiří Korn. Pak v novém mileniu ji nově a cappella uchopil spolu s Jiřím Škorpíkem, Dušanem Kollárem a Davidem Uličníkem dávajícími dohromady populární vokální seskupení 4tet.
Ani náhodou z 4tetu nebyl na světě, když začínala dlouhodobě velmi populární mužská skupina Settleři, neboli na začátku anglicky Settler´s Club nebo Settlers, tedy Osadníci. Jak jméno napovídá, skupina se zprvu věnovala hlavně trampským písničkám a vůdčím duchem byl od počátku, tedy od roku 1930, tamburaš Jenda Korda. Je pravda, že složení Setlerů se co do počtu i co do jmen měnilo.
Jejich členem byli i třeba Oldřich Kovář, zpěvák populárních písniček a později sólista opery Národního divadla, a také známý komik Jaroslav Štercl. Již za první republiky dosáhla tato skupina vysoké profesionální úrovně a obliby i kvůli účinkování ve filmech. A vydržela až do osmdesátých let. Na konci šedesátých let natočili Settleři společně s country kapelou Mustangové starou trampskou písničku Jarky Mottla Andílek Harvey Kid, kterou jsme vybrali.
Zdatnými konkurenty Settlerů byli za první republiky Kocourkovští učitelé. Jejich historie je mnohem starší. A začíná už v roce 1914, kdy se zformovala studentská recesní parta z Rychnova nad Kněžnou, která na konci první světové války už vyvíjela aktivitu pod názvem Pěvecké sdružení učitelů kocourkovských. Ústřední postavou souboru byl od začátku zpěvák barytonového hlasu, doktor medicíny Josef Káš a zapojil se do něj coby klavírista později známý skladatel Julius Kalaš. Kocourkovští učitelé nebo také Kocouři měli hlavní působiště ve věhlasném kabaretu Červená sedma. Objevili se třeba ve filmech Katakomby s Vlastou Burianem nebo v další komedii U nás v Kocourkově.
Toto seskupení zapojovalo do hry nadsázku, parodii, satiru, zkrátka inteligentní humor, což samozřejmě nesouznělo s komunistickým režimem, a proto Kocourkovští učitelé ukončili v padesátých letech činnost, ale jejich písničky se setkaly s nevolí části veřejnosti i ve třicátých letech. To platí třeba o jejich milé parodii na tehdy přemnožené trampské písničky: Recept na trampskou písničku.
Na cestě ke swingu byla od svého založení skupina Lišáci. S touto vokální skupinou od začátku spolupracoval jako pianista a také známý herec Eman Fiala, který spolu se svým orchestrem a Lišáky doprovodil Inku Zemánkovou při nezapomenutelné Slunečnici ve skvělé komedii Martina Friče Hotel Modrá hvězda. Ale my vám od Lišáků zahrajeme jinou filmovou písničku, kterou Jindřich Plachta a Stanislav Neumann zpívají v detektivce Pelikán má alibi: Sedím na větvi a zpívám. Pak už se posuneme mnohem blíž k naší době se spirituálem Poutník a dívka s textem Dušana Vančury v podání a cappella zpívající skupiny Vockap, aby finále náleželo v současnosti velmi populárním 4 tenorům.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.