Svět pod našima nohama i akvaponický skleník prozkoumali žáci na Dni Země Jihočeské univerzity

Den Země na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích si nenechala ujít Eliška Pěnkavová
Přiblížit globální problémy a svět kolem nás měl Den Země, který uspořádala Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Jednotlivá stanoviště se zaměřovala na různá témata – od boje proti plýtvání se surovinami, přes ekologický způsob pěstování zeleniny až po mikroskopování půdních živočichů.
Na stanovišti o recyklování studentky Jihočeské univerzity pro žáky základních a středních škol připravily recyklo závod. „Mohou si vyzkoušet, jak správně třídit odpad, a to včetně takových neobvyklých materiálů,“ nastínila proděkanka Přírodovědecké fakulty pro vnější vztahy Magda Zrzavá.
Pak se žáci přesunuli do akvaponického skleníku, který spravuje Fakulta rybářství a ochrany vod. Dozvěděli se, že akvaponie je systém kombinující chov ryb a pěstování rostlin, který je šetrný k životnímu prostředí, šetří peníze a živiny.
Své stanoviště připravila pro Den Země na Jihočeské univerzitě také místní potravinová banka. „Třetina jídla, které se na světě vyprodukuje, které by mohl kdokoli sníst, se vyhodí. To je realita toho, že se společnost má vlastně hrozně dobře,“ zaznělo při prohlídce.
Žáci se také mohli podívat na svět pod našima nohama a mikroskopicky prozkoumat půdní živočichy. Další stanoviště připomínala třeba důležitost boje proti černému trhu nebo život savců v tropech.
Mohlo by vás zajímat
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Zelenskyj přijede do Turecka na jednání s Putinem osobně. Od pondělka stále očekává příměří
-
Češi vyhráli na mistrovství světa i druhé utkání. Odhodlané Nory porazili těsně 2:1
-
Nealkoholické pivo už chutná stejně jako klasické, chválí chemik Kučera. Vyvíjí i léčivou variantu
-
Sto tisíc Čechů se věnuje myslivosti. Lidé pak vnímají přírodu jinak, tvrdí lesník Pochobradský