Stále aktuální dílo Primo Leviho
Ve středu 31. července uplyne 125 let od narození jednoho z nejvýmluvnějších svědků šoa, italského spisovatele Primo Leviho.
Až do druhé světové války se život Primo Leviho nelišil od života italských Židů. Narodil se v liberální rodině v Turíně. Během studia na gymnáziu se mu v židovské přípravce dostalo i základního náboženského vzdělání a pokračoval studiem chemie. V roce 1943, dva roky poté, co je doktorátem zakončil, Německo okupovalo sever Itálie a Levi se zapojil do partyzánského hnutí. Byl zatčen, deportován do Osvětimi a zde se v lednu 1945 dočkal osvobození.
Levi jako mnoho těch, kdo v smrtících lágrech přežili nacistický teror, chtěl, jak napsal, „podat svědectví, nechat zaznít svůj hlas“. Tomuto předsevzetí – nehledě na to, že byl plných 27 let ředitelem chemické továrny – plně dostál.
„Můj vzor, můj styl,“ uvedl, „byly týdenní zprávy, jaké se píší v továrnách: musí být přesné, stručné, výstižné.“ Takto, dokumentárně věrně vydal v roce 1947 svou první knihu Je-li toto člověk. Prodalo se jí 600 výtisků, ale její druhé vydání po deseti letech se jen v Itálii dočkalo půlmilionového nákladu. Kniha byla přeložena do dalších jazyků a celosvětově výjimečné postavení si získala i Leviho další díla. Jen česky jich vyšlo sedm.
Primo Levi však nezanechal jen trýznivý doklad o své válečné zkušenosti, ale vyvodil z ní i varovné závěry. Ve své poslední knize Potopení a zachránění mimo jiné napsal:
„Stalo se něco neuvěřitelného – celý civilizovaný národ (…) následoval komedianta, jehož tvář dnes vyvolává smích: a přece Adolfa Hitlera poslouchali a vzývali (…) až do chvíle, kdy přišla katastrofa. Stalo se to, a tudíž k tomu může dojít znovu.“
Na jiném místě: „Pro nás je dialog s mládeží čím dál obtížnější. Chápeme jej jako povinnost a zároveň jako riziko. Riziko, že působíme anachronicky, že nás nikdo neposlouchá.“
A ještě jinde: „Bylo hanebně řečeno, že konflikt je potřebný, že lidský druh se bez něho neobejde. (…) Bez ďábla se obejdeme: v žádném případě nepotřebujeme války a násilí. Neexistují problémy, které by nemohly být vyřešeny u kulatého stolu.“
Že po téměř půl století jsou tato slova ještě naléhavější, než když Primo Levi žil, svědčí o lidské nepoučitelnosti i pokračujícím politickém a mravním selhávání v soudobém světě. Levi přitom ve svém posledním díle ostře naznačil i hrozby, kterých jsme dnes svědky: nedostatek odpovědnosti, vyhasínání lidskosti, neochotu přiznat vinu, rasové konflikty, intoleranci, zneužití moci z ekonomických důvodů, náboženský a politický fanatismus.
11. dubna 1987 Primo Levi v nedožitých 68 letech ukončil svůj život sebevraždou.
Související
-
Kam jet na Den židovských památek, proč chránit olympioniky z Izraele a proč je aktuální Primo Levi
Co se chystá na Den židovských památek? Izraelští olympionici mají nepřetržitou bezpečnostní ochranu. A proč je i dnes aktuální dílo spisovatele Prima Leviho?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka