Soutěž mladých hudebníků Concertino Praga vyvrcholila v Jindřichově Hradci

19. červen 2017
Vítěze soutěže Concertino Praga na radnici v Jindřichově Hradci přijal starosta města Stanislav Mrvka

Český rozhlas objevil nové hvězdy klasického hudebního nebe. Zazářily na 51. ročníku mezinárodní soutěže Concertino Praga. Laureáti se kromě slavnostního koncertu ve Smetanově síni Obecního domu v Praze představili také ve čtyřech jihočeských městech.

Vrcholem jejich cesty byl závěrečný koncert v Rytířském sále jindřichohradeckého zámku.

„Soutěž vznikla ještě v hlubokém komunismu a byl to takový nápad, že se udělá mezinárodní soutěž. To ovšem mohlo znamenat, že vyhraje Japonec nebo Američan nebo Angličan a bude ho potřeba přivézt do Prahy, což nebylo v té době možné, hranice byly zavřené. Tak kolegové z hudební redakce tehdy vymysleli, že porota bude poslouchat anonymně nahrávky a jenom podle nich posuzovat výkony těch umělců,“ vzpomněl Lukáš Hurník, šéfproducent hudební tvorby Českého rozhlasu.

Absolutní vítězkou letošního Concertina Praga je flétnistka Uliana Zhivitckaia z Ruska. „Když mi bylo sedm, chtěla jsem hrát na saxofon, ale pak jsem slyšela příčnou flétnu a rozhodla jsem se, že to bude můj nástroj,“ vyprávěla.

Soutěž, kterou pořádá Český rozhlas považuje za velmi zajímavou. Líbí se jí, že na závěr vznikne nahrávka.

„Je to soutěž mladých umělců, kteří jsou opravdu teprve na začátku kariéry. Často je to tak, že právě Concertino Praga je tím startovním výstřelem,“ dodal Lukáš Hurník.

Všichni laureáti 51. ročníku chtějí v hudební kariéře pokračovat. „Doufám, že půjdu dál profesionální cestou s flétnou,“ potvrdila Uliana Zhivitckaia.