Sobotní Noční linka: Vytříděný papír a plast nikdo nechce

15. únor 2020

Má smysl třídit? Zahltí nás odpad? Co by se mělo změnit, aby se tak nestalo? Používáme zbytečně moc obalů? Naučili jsme se sice třídit, ale ne šetřit? Vyhazujeme a kupujeme zbytečně moc věcí?

Pomohlo by, kdyby nebylo tolik druhů papíru a plastu?  Proč je podle vás problém vytříděný papír a plast udat, zpracovat? Kupujete si záměrně výrobky z recyklovaných surovin? Recyklujete i vy sami? Používáte například znovu krabice, noviny, kelímky od jogurtů?  

Lidé třídí rok od roku víc, na sídlištích i v malých obcích jsou už barevné kontejnery samozřejmostí. Někde dokonce sváží pytle s vytříděným odpadem přímo od domu. Jenže o papíry a plasty nemá nikdo zájem.

Ještě před několika lety sběrny za každou tunu vytříděného papíru a plastu obcím platily a prodávaly odpad k dalšímu zpracování. Teď je to často naopak, obce platí sběrnám za to, že si papíry a plasty vezmou. Sběrny je totiž nemají kde udat. Na dvorech se jim hromadí stohy odpadu, který nechce nikdo recyklovat.

Ještě před třemi lety byla největším odběratelem odpadu Čína, ta ho ale přestala na konci roku 2017 odebírat. V Česku se všechen nezpracuje a navíc se vytříděný odpad jako surovina dováží ze zahraničí.

Není to ale problém jen České republiky, balíky sběrového papíru se podle serveru irozhlas.cz kupí po celé Evropě, výkupní ceny se propadají na minimální částky. Například karton a lepenku nikdo nechce, a tak je některé sběrny nepřijímají vůbec. V kurzu jsou naopak noviny a časopisy.

Podobné je to s plastem, velká poptávka je po obalech od aviváží, jiné druhy zpracovatelé téměř neberou. Časy, kdy si školáci vydělali sběrem papíru, jsou pryč. Zatím.

mirek|Velice by prospělo,kdyby organizace zabývající se ochranou životního prostředí se začaly zabývat touto témetikou, namísto blokování výstavby dálnic, spaloven,atd. Vypadá to tak, jakoby jim obrovské skládky ani nevadily.
jarda|Vážení,v Lázních Bohdaneč je firma Transform,která vyrábí z plastu plotovky,trámky a jiné výrobky
Jana|Přeji vám krásný večer paní Romanko,toto téma je opravdu k hodně velkému zamyšlení.Ano,my Češi opravdu třídíme jak zběsilí,ale pak se tady objeví hnůj z bohatých zemí z okolí a jsme v háji.Jak se to může stát,že nám sem dovezou svůj odpad a ještě chtějí,abychom ho zlikvidovali a snad jim ještě za to zaplatili?To je přeci absurdistán.My se tady snažíme třídit,ale pak se nám zvyšují poplatky za odpad?Za to,že se snažíme platíme stále víc.To se mi vůbec nelíbí.Jistě,že to nevymýšlí starosta obce,ale je k tomu donucen,se shora.Když jsem byla malá,nosili jsme do sběrny snad úplně všechno,tuby od zubní pasty,papír,železo,hadry,za což jsme byly ve škole pochváleny.My holky.Ať se vrátí balení potravin k papírovým sáčkúm,které vyráběli absolventi nápravných zařízení.Myslím,že je jich tam dneska víc než dost.Měli by práci a vydělali si na stravu a bydlení.To jsem trochu zlehčila,ale budiž.Přeji krásný zbytek noci.Jana

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.

František Novotný, moderátor

setkani_2100x1400.jpg

Setkání s Karlem Čapkem

Koupit

Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.