Sobotní Noční linka: Úplně stejní versus úplně jiní než rodiče

25. září 2021

V naprosté většině případů jsou pro nás rodiče vzorem. A byť si to třeba chvílemi neuvědomují, působí na nás výchovně, jako vzory, i když jen telefonují, komunikují s přáteli a okolím anebo vykonávají domácí práce.

Jsou pro nás příkladem, jsou našimi prvními vzory. Totéž ale vlastně platí i pro menší část, pro kterou jsou sice také vzorem, ale v tom opačném smyslu, kdy si (i když tomu možná všichni nevěříme) řekneme: „Tak taková/ý já nikdy nebudu!”

Dokážete objektivně posoudit, zda jste v návycích, způsobu chůze či držení těla, v oblasti morálních zásad nebo způsobu řešení konfliktů stejní jako vaši rodiče? Řekl vám už někdo, že jste kopií těch, kteří vás přivedli na svět? Nebo zafungovalo to polohlasně vyřčené „tohle nikdy dělat nebudu” a jste pravým opakem své matky, svého otce? O tom si dnes budete moci povídat s Borkem Kapitančikem v Noční lince.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.