Sobotní Noční linka: Ptáci kolem nás

11. leden 2020

Jaké druhy ptáků u nás mizí a kterým se naopak daří? Poznáte pěvce podle hlasu? Víte, jaký druh vás každé ráno budí? Co jste vypozorovali ze života opeřenců? Přikrmujete ptactvo v zimě? Je to podle vás dobře?

Není přeplněné krmítko naopak cestou k tomu, že se ptáci odnaučí sami si hledat potravu? Obzvlášť teď, když jsou zimy v posledních letech tak mírné? Nenarušujeme přikrmováním a překrmováním přirozenou rovnováhu? Obtěžují vás některé druhy právě proto, že jsou zvyklé na přikrmování? Ať už jsou to holubi, kachny nebo jiné, které se třeba slétávají na sousedův balkón?

Česká ornitologická společnost vyhlásila celorepublikové sčítání ptáků na krmítkách. Až do neděle se do akce může zapojit kdokoliv, kdo bude mít čas sčítat opeřence po dobu jedné hodiny na konkrétním místě. Nejlépe na krmítku.

Při prvním sčítání v loňském roce zapsali dobrovolníci více než čtvrt milionu kusů, nejčastěji sýkorek koňader. Do akce se zapojilo na 14 tisíc lidí.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.