Sobotní Noční linka: Poprvé v kině

28. prosinec 2019

Pamatujete na své poprvé v kině? Kde to bylo a s kým? Jak dříve kina vypadala? A kolik stávalo vstupné? Pamatujete ještě na romantická venskovská kina a první film, který jste viděli?

28 .prosince 1895 bratři Lumiérové uskutečnili první veřejné promítání filmu v pařížském Grand Café. Toto historické představení bylo zahájeno promítáním jejich prvního filmu, 45 sekund dlouhého Sortie de l'usine Lumière à Lyon (Dělníci odcházející z Lumièrovy továrny), který v roce 1894 natočil Léon Bouly pomocí kinematografu patentovaného rok předtím. Jejich snímky byly z počátku pouze fotografií, na níž je zaznamenán pohyb. Vprosinci 1906 bylo otevřeno v Paříži na světě. Mělo 300 sedadel pro diváky a nacházelo se přímo na bulváru Montmartre. Úplně první kino u nás se otevřelo v Praze roku 1907 v Karlově ulici. Jeho zakladatel kouzelník Viktor Ponrepo ho jednoduše nazval Divadlo živých fotografií a pro obyvatele metropole se stalo vyhledávaným místem zábavy.

autor: zos
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.