Sobotní Noční linka: Jak hospodaříte s jídlem?

6. duben 2019

Vyhodíte prošlé jídlo, nebo ho sníte, i když už má trvanlivost dávno za zenitem? Vykrajujete nahnilá jablka? Kupujete jídlo podle letákových akcí? Stihnete to pak všechno sníst?

Vaříte podle toho, co máte doma, nebo nakupujete podle naplánovaného jídelníčku? Máte ve špajzu džemy ještě z 80. let, nebo takové „poklady“ průběžně házíte do koše? Nakupujete do zásoby, máte plnou komoru i mrazák? Chodíte si každý den pro to, co rovnou sníte?

Víte, že do kontejnerů se pro potraviny noří i ti, kteří na ně mají peníze? Jde o takzvaný dumpster diving, jímž lidé bojují proti plýtvání jídlem. Co si o tom myslíte?

Jednadvacáté století přineslo lepší životní úroveň mnoha Čechům. Nemusíme stát frontu na potraviny ani jiné zboží, k dostání je exotické ovoce z druhé strany zeměkoule a mnohdy člověk ani neví, jakou housku si z mnoha druhů vybrat.

Jenže, ruku na srdce, často to pak ani nestihneme sníst a jídlo vyhazujeme. Určitě častěji, než tomu bylo před třiceti, čtyřiceti lety.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.