Sobotní Noční linka: Dědictví a pozůstalost

26. duben 2025

Zdědili jste někdy něco, co vás potěšilo? Anebo vás to rozesmutnilo, protože jste si uvědomili, co všechno s tím odchází? Nebo jste snad nedostali to, co jste čekali? A co nejvíc rozděluje rodiny – peníze, domy, nebo pocit nespravedlnosti? Dědili jste spravedlivě? A pokud ne, dokázali jste to přijmout, nebo vás to dodnes bolí? Co všechno se dá vlastně dědit – majetek, šperky, fotografie, ale taky dluhy, vina, očekávání? A co byste si přáli odkázat vy?

Dědictví není jen o hmotných věcech – je o vztazích, tichých bolestech, nevyřčených křivdách. Někdy to znamená chalupu, jindy jen starou krabici s dopisy. Ale vždycky to něco spustí. Vděčnost, hádky, smíření.

Dědíme víc, než si myslíme – nejen majetek, ale i emoce, příběhy, tiché dohody a rivality. A když se do toho přimíchá právní forma, závěť, sourozenecké napětí nebo nový partner zesnulého… může to být peklo. Pojďme dnes mluvit o tom, co jsme zdědili – a jak nás to poznamenalo.

Podle průzkumu České advokátní komory z roku 2023 končí až 30 % dědických případů u soudu. Nejčastěji kvůli neexistenci závěti, konfliktům mezi potomky, majetku z druhých manželství nebo neshodám ohledně spravedlivého dělení. 40 % lidí přiznává, že kvůli dědictví se s někým pohádali – a 10 % uvedlo, že vztah už se nikdy nenapravil. Zajímavostí je, že mladší generace klade větší důraz na citovou hodnotu věcí – deníky, fotografie, příběhy. Starší generace řeší hlavně majetek.

Své příběhy můžete volat do studia Českého rozhlasu na telefonní číslo 731 800 900 nebo napište na e-mailovou adresu: linka@rozhlas.cz, případně využjte webový formulář www.rozhlas.cz/linka.

Bedřich|Dobrý večer dědění ze zákona spočítá v tom, že jako dědicové nastupují postupně osoby zákonem určené, a to určité sledu Podle jejich zařízení do takzvaných dědických skupin, které Jsou celkem čtyři a vzájemně se vylučují (i když třeba manžel může Vystupovat v první i druhé skupině (.
Dana|Dobrý večer všem. Já už jsem to tu říkala, mám po babičce mlýnek na kávu. Je starý už tak těch sto let. Babička na něm vždycky namlela kafe, zalila v hrnku vodou a přidala mleko, k tomu vanocku. Moc ráda na to vzpominam, je to moje dětství, mlýnek mám v kuchyni na poličce a jak jdu kolem něj, vždycky tu vůní kávy ucitim. Úzasna vzpomínka.
frantisek svaricek|DOBRY VEČÉR P.REDAKTORE A POSL.NOČNÍ LINKY.NIKDY JSEM S MANŽÉLKOU NETOUŽIL PO DĚDICTVI PO JEJÍCH RODIČÍCH ANI PO MOJÍCH RODIČÍCH.DŮM A POLE SI ROZDĚLILI JEJI SOUROZENCI,JÁ S MANŽÉLKOU JSEM SI VZÁL PĚT SLEPIČEK,PROTOŽE JE NIKDO NECHTĚL.DŮM PO MOJÍCH RODIČÍCH ZÍSKÁL NÁŠ SYN,KTERÝ VYPLATIL MOJE SOUROZENCE,JÁ JSEM SE TOHO ZŘEKL,DŮM V TÉ DOBĚ NEMĚL VÉLKOU CENU ALE SYN INVESTOVÁL DO TOHO DOMU DOST PENĚZ ABY SE VNĚM DALO BYDLET.MEZI NÁS PĚT SOUROZENCŮ,BYLO ROZDĚLENO POLE.V SOUČASTNÉ DOBĚ JE ČAS ROZDĚLIT MAJETEK MEZI NAŠE TŘI SOUROZENCE,DOUFÁM ŽE TO STIHNEM,JE NÁM UŽ DOST ROKŮ.FRANTIŠEK Z ŽIDLOCHOVIC.
Jana |Dobrý večer. Dědictví je peklo pro rodinu. Rozbilo nás před 40 lety a od té doby spolu nemluvíme. Manželovi rodiče byli totálně nespravedlivi ke mně a manželovi. Nevím, zda jim to přineslo štěstí.
Allena |Prokleté majetky jsem ráda nic nedédila zdravím....
autor: Honza Macoun