Školáci s učitelem chodili mezi svátky koledovat a hráli na fanfrnoch

30. prosinec 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Miroslav Stecher z Českých Budějovic s fanfrnochem, nástrojem, který se používal při koledování

Jestli jste se ještě nepřejedli a máte chuť na něco dobrého, tak si to můžete do Třech králů vykoledovat. Stačí k tomu koňský ohon, džbán a slabá kůže. Z toho vyrobíte fanfrnoch.

Fanfrnoch je tradiční nástroj, jedná se vlastně o džbán potažený kůží, kterou jsou protažené koňské žíně. Abyste mohli na fanfrnoch hrát, je třeba si pořádně navlhčit prsty. Pak už jenom jednoduše taháte za žíně.

„S fanfrnochem koledovali převážně učitelé se svými žáky, protože učitel byl nejchudší v té vesnici a koledovalo se vlastně pro něj,“ říká Miroslav Stecher z Českých Budějovic, který za udržování lidových tradic dostal i ocenění od ministra kultury.

Fanfrnoch si většinou vyráběly děti sami. Miroslav Stecher dnes rád při výrobě používá květináče. Ty potáhne kůží, na ni připevní knoflík a pak přichází nejtěžší úkol - protáhnout koňské žíně dírkami v knoflíku. Přesto podle něj vyrobit tento tradiční nástroj dokáže každý.

Spustit audio