Seismická aktivita v okolí elektrárny Temelín je nepřetržitě monitorována
Jaká je seismická bezpečnost Temelína? To je otázka, kterou si teď kladou mnozí lidé v souvislosti s krizí kolem japonské jaderné elektrárny Fukušima, kterou poškodilo ničivé zemětřesení.
Jak Českému rozhlasu řekl mluvčí Jaderném elektrárny Temelín Marek Sviták, seismicita oblasti bylo jedním z důležitých kritérií, které bylo posuzováno už při výběru lokality pro stavbu: „Hodnotilo se v okolí vzdáleném až 300 kilometrů od elektrárny. Temelín leží v seismicky klidné oblasti, její velkou část tvoří Český masiv a Temelín se nachází na jeho nejstarší a nejpevnější části. Navíc elektrárna je projektována a postavena tak, aby stavby a systémy důležité z hlediska jaderné bezpečnosti odolaly vnějším vlivům včetně zemětřesení.“
„Seismickou odolnost temelínské elektrárny potvrdili v roce 2003 také odborníci z Mezinárodní agentury pro atomovou energii,“ dodal Sviták.
Od roku 1991 je seismická aktivita v okolí elektrárny Temelín nepřetržitě monitorována lokální seismologickou sítí.
Ředitel Ústavu fyziky Země Masarykovy university v Brně Jan Švancara doplňuje, že síť dokáže spolehlivě zachytit zemětřesení do vzdálenosti 70 kilometrů i dál od jaderné elektrárny: „Za celou dobu seismického monitorování jsme nezaznamenali žádné zemětřesení u nás ani v Rakousku, které by mohlo elektrárnu jakýmkoli způsobem ohrozit. To samozřejmě neznamená, že se zde nevyskytují slabá nebo velmi slabá zemětřesení, kterým říkáme mikrozemětřesení. Takových zemětřesení bylo zaznamenáno mnoho desítek, pouze výjimečně jsou pocítěna obyvateli.“
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Zelenskyj přijede do Turecka na jednání s Putinem osobně. Od pondělka stále očekává příměří
-
Češi vyhráli na mistrovství světa i druhé utkání. Odhodlané Nory porazili těsně 2:1
-
Nealkoholické pivo už chutná stejně jako klasické, chválí chemik Kučera. Vyvíjí i léčivou variantu
-
Sto tisíc Čechů se věnuje myslivosti. Lidé pak vnímají přírodu jinak, tvrdí lesník Pochobradský