Rozhledna Hradišťský vrch u jihočeské Kaplice je plná symbolů. Odkazuje ke Keltům i Rožmberkům

21. srpen 2023

V městečku Kaplice, v podhůří Novohradských hor na jihu Čech, se vedla od začátku století debata, jestli by nestálo za to, postavit na některém z okolních kopců rozhlednu. Nakonec byl vybrán sedm set osmdesát metrů vysoký Hradišťský vrch. A teď už několik let mohou turisté vystoupat na unikátní kaplickou rozhlednu.

„Nejdelší cesta na rozhlednu je z Kaplice, ale vede nádhernou přírodou,“ říká Stanislav Trs z kaplického informačního centra. „Měří necelých pět kilometrů,“ láká k vycházce okolím malebného městečka v podhůří Novohradských hor.

Za jasného počasí můžete z vrcholku třicetimetrové věže postavené z modřínového dřeva obhlédnout nejenom velký kus pohraničních hvozdů na česko-rakouském pomezí a českobudějovickou pánev, ale zahlédnout je možné i vrcholky Alp.

Pro kaplické to byla velká událost, když se v roce 2019 rozhledna poprvé otevřela veřejnosti. Městečko už roky předtím usilovalo o výstavbu vyhlídky na některém z přilehlých kopců. Nakonec volba padla na sedm set osmdesát metrů vysoký Hradišťský vrch. Nešlo přitom o první stavbu, která na vrcholku kopce stála. V době bronzové tam totiž bývalo keltské hradiště.

Rozhledna je vysoká 28 metrů

„Chtěli jsme tu zachovat génia loci,“ vzpomíná tehdejší kaplický starosta Pavel Talíř. „Protože pro keltské stavby byly typické hatě, tedy propletené svazky větví, tak architekt Pavel Jura, který věž navrhl, vyšel z jejich tvaru,“ vysvětluje. „Zároveň jsme v části lesů, kde řádil kůrovec a tak rozhledna připomíná i kmen suchého stromu, ze kterého ční uražené větve,“ dodává bývalý starosta.

Brněnský architekt přitom do vyhlídkové stavby ukryl ještě i další symboly. Například půdorys věže tvoří pentagram, který odkazuje na pětilistou rožmberskou růži. Rožmberkům totiž kdysi patřil celý kraj kolem Kaplice.

Besednice a Soběnov při pohledu z rozhledny

Pro ty, kteří si chtějí udělat pohodlný a nenáročný výšlap na Hradišťský vrch, je zbudováno parkoviště v nedaleké vesnici Hradiště. Z něj to je k volně přístupné rozhledně otevřené po celý rok jen něco málo přes kilometr po modře značené turistické trase.

autor: Filip Černý
Spustit audio