Rozhlas byl oříšek, říkají českobudějovičtí akustici Jana a František Dolejší

28. listopad 2021

Vinohradská studia Českého rozhlasu fungují jako domečky v domečku, a ještě ke všemu na pružinách. Na rekonstrukci se podíleli českobudějovičtí akustici Jana a František Dolejší.

Rodinný podnik Studio D - Akustika z Českých Budějovic se stal jihočeskou firmou roku 2021. Už před třiceti lety ho založili manželé Jana a František Dolejší. Dnes s nimi ve firmě působí i jejich dvě dospělé děti Jan a Barbora. Specialisté na zvuk a stavbu spolupracovali i s Českým rozhlasem při rekonstrukci studií na Vinohradech...

„To byl trošku oříšek,“ vzpomíná na rok 2008 Jana Dolejší, „Český rozhlas v Praze je totiž historicky chráněná budova. Takže třeba u Studia 1 se muselo počítat s tím, že obvodové stěny se nesmějí vybourat. Tak jsme vytvořili vestavbu ve stylu domeček v domečku.“

Domeček v domečku

Tento „domeček“ je navíc ve stávající budově takzvaně „pružně uložený“.  A to rovněž z akustických důvodů, vysvětluje Jana Dolejší: „V blízkosti vinohradských studií Českého rozhlasu totiž vede metro, magistrála, železnice, tramvaj… A všechny ty zvuky se propisovaly do studií. Když projede vlak, tak to máte kolo na kolejnici, což je kov na kov. Při pohybu vlaku vzniká takzvaný strukturální hluk, který se šíří zeminou, základy budovy i jejími stěnami. A nejraději se tento zvuk vyzařuje v lehkých konstrukcích.“

Podle Jany Dolejší si to můžeme představit třeba na drážních domcích. Čím lehčí bude dům u trati nebo nad železničním tunelem, tím víc to v něm bude řinčet. „Ten zvuk se totiž neztratí. On se potřebuje někde vyzářit. Stěna „nasaje“ ten zvuk a ten zvuk se potřebuje někudy vybít ven. Je-li tam mohutná hmota, tak příliš nemá šanci. Ale u tenké stěny má šanci velikou. A tento problém měla i budova Českého rozhlasu. Kde kromě vestavby máme raritně i dvě studia na sobě a každé je pružně uložené.“

Vypočítat parametry takových studií je velká matematika, doplňuje manželku František Dolejší: „Vy nezměříte, kolik hluku jde tou zeminou, takový mikrofon neexistuje, takže se to měří nepřímo přes vibrace. Ale pozor, bavíme se o vibracích zvukových a výchylkách v mikronech, vy vůbec nepoznáte, že to tam vibruje, ale ten přístroj to pozná. Řešíte-li co s tím, musíte do poměrně složitých matematických modelů. Musíte taky dobře znát celou budovu , vědět, jak tam co spolu pracuje, kde, v jakém patře se co vyzařuje a jak se kde zvuky potkávají a sčítají.“

Není to lehký obor, ta akustika. Další podrobnosti o něm, včetně informace, kolik decibelů má ticho a jaký je hlukový smog třeba v Českých Budějovicích, se dozvíte z plné verze rozhovoru s Janou a Františkem Dolejšími.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.