Řebčíky dodají zahradě na vznešenosti a zapudí krtky. Maloval je už van Gogh
Řebčík královský je jarní květina, která připomíná lilii. Proto se jí také přezdívá lilie biblická. Doputovala k nám z Ameriky. Od dubna do května je k vidění na mnoha zámeckých zahradách.
Nejznámější je řebčík královský, který v dubnu rozkvétá oranžovými nebo žlutými květy. Mezi drobnokvěté řebčíky patří řebčík kostkovaný s vínovými nebo fialovými květy.
„Je to nádherná, více než metr vysoká rostlina. Má tlustý dužnatý stonek, kopinaté listy a nahoře to nejhezčí - korunu ze zvoncovitých květů, které jsou v kruhu a nad nimi je ještě chocholka z drobných zelených lístečků,“ popisuje tento císařský druh florista Petr Kopáč.
Nejjedovatější a nejsmradlavější je cibule
Petr Kopáč upozorňuje na typický odér, který rostlina vydává. Tento zápach šíří jedovatá cibule, a tím odpuzuje krtky a hlodavce. Pokud tedy krtka nebo hraboše nechcete na zahradě, vysaďte cibule nebo semena na přelomu srpna a září. A musíte být trpěliví. Rostliny ze semen vykvetou po dvou letech, z cibulí po čtyřech až šesti letech.
Sluneční strana je pro řebčík výhodnější, ale i v polostínu si podle Petra Kopáče poradí. Pozor, nemá rád těžkou půdu.
A ještě jedna zajímavost: Tyto květiny zřejmě zaujaly jednoho z nejslavnějších malířů světa Vincenta van Gogha. Známý obraz Řebčíky v měděné váze namaloval v roce 1887.
Kolik dní vydrží ve váze šlechtěné pryskyřníky? Poslechněte si v reportáži.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.