Pro cizí hvězda, pro své děti pako. O životě s nadhledem píše Aňa Geislerová

2. únor 2017

S tipem pro ty, kdo chtějí číst, ale nemají čas na dlouhé romány, přišla Mirka Nezvalová v pořadu Dámská jízda. Doporučuje knihu P.S. od Ani Geislerové. Literární prvotina známé herečky vzbudila v Česku velký ohlas.

Aňa Geislerová pět let přispívala svým sloupkem do módního časopisu Elle a nyní si čtenáři mohou vychutnat její krátká pojednání pohromadě v knize plné nádherných ilustrací z dílny Lely Geislerové.

A o čem Aňa píše? O lásce, o lásce v různých podobách, o rodině, štěstí, hledání smyslu života. Komentuje svět kolem sebe, používá netradiční přirovnání a jazykově rozmanité popisy. Jednotlivé příspěvky hrají většinou na veselou, zamilovanou notu. Je tu i pár vzpomínkových nebo těch, ve kterých se autorka vypisuje ze svých strachů.

Opakem světla je tma. Opakem tepla je chlad. Ale opakem lásky není neláska, ale krutost. A odvrácenou stranou štěstí není neštěstí, ale strach. A přitom, namíchány ve správném poměru, jejich chutě vlastně ladí. Láska umí být krutá a není většího strachu než toho, který prožíváme, když jsme šťastní. Strach, že štěstí ztratíme.

Úsměvným vyzněním těchto krátkých útvarů je především to, jak žena, která se stane matkou, změní svůj život a veškeré své úsilí a čas dá dětem, pro které chce to nejlepší.

Pro cizí je Aňa slavná herečka, pro své děti je to máma na plný úvazek, která mění plínky, zavazuje tkaničky, v presu odvádí děti do školky v pyžamu a nesprávně připravuje snídani. (Ano, říkají sice, že jsem hvězda, ale moje děti mě mají za pako, protože opakovaně pletu pořadí jogurt, banán, křupinky.)

Autorka se také často zamýšlí nad tím, jak je člověk ovlivněn svou rodinou a prostředím, ze kterého pochází. Jak se vlastně v jednom novém člověku spojují vlastnosti a postoje mnoha dalších lidí. Kniha plná pohody a kouzelných představ, ale i upřímné, nezkreslené reality.

Zasněte se u čtení knihy, která svou úpravou opravdu připomíná deník, a zkuste si sami pro sebe odpovědět na otázky, co je pro vás láska, štěstí, partnerství, mateřství…

Všechny články k pořadu Dámská jízda najdete ZDE.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.