Pokud chtějí herci nebo muzikanti zkoušet a připravovat nové inscenace, musí se nechat pravidelně testovat

5. březen 2021 10:33
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Na baletním sále právě začíná zkoušet choreograf Tomáš Rychetský za spolupráce tanečníka Ondřeje Vinkláta celovečerní Mechanický pomeranč

To, co je pro některé zaměstnance novinkou, je pro umělce už několik týdnů samozřejmostí. Firmy a společnosti v Česku musí povinně testovat své zaměstnance na onemocnění covid-19. Výjimku ale mají organizace zřizované krajem nebo městy, mezi které patří například divadla a orchestry.

Testy někteří z nich podstupují už od loňského roku. Jsou pro ně jistotou, že můžou pokračovat v práci. Pokud se umělci chtějí scházet v práci, pravidelně zkoušet a nahrávat desky a videozáznamy, podstupují testy opakovaně. To je i případ Jihočeské filharmonie, potvrdila mi její produkční Kateřina Mondeková:

„My jsme k tomu přistoupili už o týden dříve, než to vláda rozhodla. Ale brali jsme to tak, že je to spíš pro klid všech a jistotu a pocit toho, že nikomu nic nehrozí. Nechceme sedět doma, každý týden se sejdeme, nacvičíme daný program, který máme naplánovaný. Na začátku týdne, před první zkouškou, se otestujeme a zatím máme to štěstí, že jsme z testů vyšli vždycky negativně.“

To nakonec potvrdil i choreograf Tomáš Rychetský, který v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích právě dokončuje balet Mechanický pomeranč:

„To je nádherná věc, že se to může dít a že můžeme zkoušet a pracovat, což je obohacující zvláště v téhle době.“

Pro umělce jsou tedy pravidelné testy vlastně vítanou podmínkou. V Jihočeském divadle s nimi začali dokonce už loni v prosinci, zdůvodnil ředitel Lukáš Průdek:

„Testujeme proto, že výkonní umělci, nebo ti, kteří provádějí autorské dílo, mají výjimku a nemusí z logiky věci nosit roušku. Takže právě ty skupiny, které připravují novou inscenaci a zkouší, už od prosince testujeme, protože jsou vystaveni většímu riziku.“

A ochránit všechny zaměstnance divadla chce jeho vedení i teď, proto testování ještě zintenzivní, jak potvrdil Průdek, testovat se v divadle bude plošně, dvakrát týdně až do odvolání.

Jak ale říkají v divadle i v orchestru, jejich práce dostane teprve ten správný smysl, až ji naživo ocení diváci v sále.

Spustit audio