Počítač vyměnili za dláto a vyrobili si lavičku. Netradiční dovolenou je tesařský kurz

17. duben 2016

Jen máloco udělá takovou radost, jako dokončená práce, a to třeba i na netradiční dovolené. V dubnu vyrazila parta mužů z různých částí republiky za profesionálním tesařem do jižních Čech, aby je naučil vytesat lavičku. Počítače, vysílačky a mobilní telefony vyměnili za pily, dláta a sekyry.

Nejstarším účastníkem kurzu byl sedmdesátiletý Jindřich. Toho náš reportér zastihl zrovna, když opracovával jeden z dubových kolíků pro lavičku. „Dokonce se mi i zdálo o tom, jak bych to udělal, aby to vypadalo k světu. Snad už je to lepší, než ty první kolíky. Jinak je tu dobrá parta, tak to okukuji od kluků, kteří to umí líp. Na stará kolena se učím od mladých,“ komentoval.

Na tesařském kurzu lidé vyrobí lavičku, někdy i postel nebo celou roubenku. Učí je tesař Robert Malý. „Škála lidí, kteří se hlásí, je hodně veliká. Byl tu kněz i keramička. Hodně jezdí lidé, kteří pracují s počítačem,“ říká.

Jedním z nich je programátor Viktor. „Když člověk celý den sedí u počítače, tak tohle je něco úplně jiného. Hlavu ale úplně vypnout nejde, musí se přemýšlet zase nad něčím jiným,“ dodal.

Po třech dnech hoblování, řezání i měření a mají účastníci díly na lavičku, kterou pak sestaví. „Vždycky mě fascinuje, jak se s tím lidé poperou. Občas samozřejmě mají chuť s tím seknout, ale pak to zase jde, a to je povzbudí. Vždycky je pro mě inspirující, jak to všichni nakonec zvládnou,“ uzavírá Robert Malý.

Vlastnoručně vyrobená lavička
autor: Martin Pokorný
Spustit audio