Po více než tisíci letech můžeme znovu pohlédnout do tváře jedněm z nejstarších přemyslovských knížat

28. únor 2021 16:00

Přemyslovská knížata Vratislav I. a Spytihněv I. dostali zpátky svoji tvář. Pomohly tomu nové metody zkoumání jejich ostatků uložených na Pražském hradě. Díky analýze DNA mohli geoinformatici a 3D specialisté i po více než tisíci letech od jejich smrti určit i barvu očí a vlasů. Podobizny jsou proto přesné.

Ostatky Přemyslovců na Pražském hradě začali archeologové znovu zkoumat před pěti lety. Chtěli tak rozšířit výzkum profesora Emanuela Vlčka z osmdesátých let minulého století.

„Nové metody jsou především sledování izotopů stravy, sledování izotopů stroncia na původ, radiouhlíkové datování  a kde to šlo tak i DNA,“ vysvětluje archeolog Jan Frolík. Ostatky nejstarších přemyslovců pro potřeby dalšího zkoumání nechali archeologové taky naskenovat. Tím se zabýval tým geoinformatika Jiřího Šindeláře z Táborska:

„Když jsme tedy získali tímto způsobem a pro úplně jiné účely velmi podrobnou a velice přesnou podobu lebky každého jednotlivce, tak už nebylo problém provést digitální vědeckou rekonstrukci obličeje.“

Tým Jiřího Šindeláře v minulosti navrátil pomocí 3D modelování tvář i svaté Zdislavě z Lemberka nebo české královně Juditě Durynské. I tentokrát mu pomáhal brazilský specialista na 3D modelování obličeje Cicero Moraes.

Postup si můžete prohlédnout na vizualizaci a popis poslechnout v reportáži (Můžete mít puštěné obojí najednou, video je bez zvuku).

Tato vědecká metody je rozvíjena od 70. let minulého století a tímto postupem je možné vytvořit podobiznu s 90% přesností. Barva očí nebo vlasů je potom uměleckou licencí. To ale neplatí pro podobizny Vratislava I. a Spytihněva I.. Tyto znaky ukázala totiž analýza DNA. Jedinou uměleckou licencí je tak délka vlasů a vousů a oblečení.

„Šaty jsme jim museli dát nějaké obecné převzaté podle miniatur nebo rukopisů, jak jsou dochované, vlasy, vousy, to jsme také odhadli podle vyobrazení v rukopisech, ale fakticky to nevíme,“ dodává archeolog Jan Frolík. Zároveň čeká i na další analýzy DNA. Některé bylo kvůli stáří vzorků nutné opakovat a zpracování jiných zase brzdí pandemie koronaviru. Přesto by výsledky moderního bádání mohly pomoct ukázat téměř realistickou podobu dalších Přemyslovců:

„My jsme domluvili s Arcibiskupstvím pražským, že bychom pro letošní výroční rok Svaté Ludmily měli udělat rekonstrukci Svaté Ludmily a zároveň bychom měli začít pracovat na rekonstrukci tváře našeho národního patrona svatého Václava,“ řekl geoinformatik Jiří Šindelář.

Celou reportáž Lucie Hochmanové si poslechněte online, nebo si ji stáhněte k pozdějšímu poslechu do svých počítačů či mobilů.

 

Spustit audio