Písničkář Miroslav Paleček zazpíval v Budějovicích známé Ježkárny

20. únor 2019

Oblíbený český písničkář Miroslav Paleček zazpíval ve středu 20. února v budově Českého rozhlasu České Budějovice. Při veřejné nahrávce se zcela zaplnil studiový sál.

Hele, lidi, nechte toho zmatku, tak tato slůvka otevírající první velký hit písničkářské dvojice Miroslav Paleček a Michal Janík jsou jako stvořena do dnů plných neklidu a hektiky.

Paleček s Janíkem sympatickým způsobem obohatili svými vkusnými něžnými skladbičkami populární hudbu na přelomu 60. a 70. let a později, zejména v 80. letech, vyvolávali svými dobovými písničkovými satirami jako Mexiko nebo Slušovická romance salvy smíchu v publiku divadla Semafor.

„Při vzpomínce na Hele, lidi mám dobrý pocit a leckdy i husí kůží.  Tenkrát v roce 1968, když byla tato písnička zařazena na Houpačku, jsme seděli s kamarády a kamarádkami a poslouchali, co hezkého o nás manželé Černí povídají. Ta písnička se umístila dost vysoko. Byl jsem docela i pyšný, musím se přiznat, že hráli písničku, kterou jsme složili a kterou poslouchají tisíce lidí,“ vzpomíná na velký hit své doby Mirek Paleček.

Nadchl se pro Osvobozené divadlo

Čas plyne a kdysi tak úspěšný tandem Paleček-Janík je už historií. Před pár roky vykročil zpěvák, kytarista a autor Miroslav Paleček na sólovou dráhu, od níž občas odbíhá společným vystupováním s jindřichohradeckým zpívajícím právníkem Ivem Jahelkou. 

Před čtyřmi roky si Miroslav Paleček splnil sen a pro Supraphon natočil za podpory vybrané sestavy muzikantů 15 písničkových pokladů Osvobozeného divadla a celou kolekci nazval Ježkárnami.

„Bylo mi asi osmnáct, když jsem je objevil poprvé ve zpěvníčku staršího bratra Václava. Byl to tenkrát pro mě šok, něco jako blesk z čistého nebe, a okamžitě jsem propadl kouzlu jejich neotřelých slov, humoru, melodické košatosti a hravosti,“ popisuje Mirek Paleček dobu, kdy propadnul půvabu písniček trojice Jaroslav Ježek, Jan Werich a Jiří Voskovec.

Ježkárny byly také osou koncertní veřejné nahrávky Miroslava Palečka ve studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice, avšak oblíbené písničky z časů dua Paleček-Janík nechyběly.

autoři: Jiří Kasal , Miroslav Tichák
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...