Pavla Gomba: Původně měl UNICEF nabídnout jednorázovou pomoc, ale problémy jsou ve světě stále
Pomáhá dětem po celém světě. Pavla Gomba vede českou pobočku UNICEF už přes 20 let. „Nevěděla jsem, co chci dělat. Půl roku v Zimbabwe přehodnotilo moje priority.“
Vystudovala finance, což je podle ní takový univerzální obor. „Přemýšlela jsem o práci v bance, pomáhala jsem firmám dostat se na český trh. Pak jsem měla možnost půl roku pracovat a žít v Zimbabwe. Ta zkušenost vám tak převrátí hodnoty, že po návratu už jsem nechtěla pracovat v bance. Zahlídla jsem inzerát do UNICEF, to mě oslovilo a vzali mě.“
UNICEF pomáhá v bezmála dvou stovkách zemí, na Ukrajině má 150 kolegů. „Situaci jsem sledovala, nikdo z nás nečekal, že Rusko opravdu zaútočí. UNICEF na počátku našeho příběhu vlastně vzniknul z války, kde jsme pomáhali například v zemích bývalé Jugoslávie, ale měla to být původně jednorázová pomoc. Svět se za těch 75 let strašně proměnil, ale problémy má stále stejné a potřebuje stále pomáhat,“ říká výkonná ředitelka Dětského fondu Organizace spojených národů.
S dětmi je třeba o válce mluvit
V Česku se zvedla obrovská vlna pomoci Ukrajině. „Češi vždycky sami sebe tou solidaritou překvapí a já si toho velmi vážím. Současně vnímáme, že kapacita dobrovolníků je omezená a je už potřeba, aby fungoval systém. Je to vlastně největší krize v Evropě od 2. světové války a týká se dětí, těch nejzranitelnějších, tak mi to dělá velkou starost.“
Zdůrazňuje, že je důležité umět s dětmi o válce mluvit, a to nejen s ukrajinskými, ale i českými. „Děti můžou trpět úzkostmi jen z toho, co vidí, jak se o tom mluví, cítí tu atmosféru. Proto jsme vydali 8 doporučení a tipů, jak s nimi mluvit o válce.“
Traumatizovaným dětem doporučuje naslouchat a dát jim čas. „Viděla jsem děti zneužívané ve válce, ale správnou péčí se za tři čtyři týdny vrátily do normálního dětství. Ta schopnost regenerace u dětí je velká.“
Školený mnich je lepší než pracovník v terénu
Organizace UNICEF pomáhá dětem po celém světě. Kontakt navázali i s buddhistickými mnichy v Bhútánu a také tam se jim díky nim daří zlepšovat podmínky. „Ten mnich musí každý rok v každé rodině vykonat rituál púdža. A k tomu pak může dodat, jak správně pečovat o děti a jak udržovat hygienu. Takže když správně vyškolíme mnicha, udělá víc práce než pracovník v terénu,“ pochvaluje si Pavla Gomba.
V posledních letech UNICEF získal od dárců 100 milionů. „To je ta druhá radost. Jednak vidíte výsledky v terénu a jednak odezva lidí. Ta částka ročně stoupá a je úplně to nejdůležitější říkat, kam peníze jdou.“
Za jejich pomocí je spousta lidských příběhů. Jak se ona sama vyrovnává s utrpením? Podle čeho se rozhoduje, kam půjdou peníze? Odmítli někde jejich pomoc? Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.