Pavel Žalman Lohonka: Ve Skotsku mě jmenovali lordem ještě dřív, než jsem tam přijel
Jeden z našich nejvýraznějších představitelů českého folku oslavil v březnu 77. narozeniny, přesto ale nezahálí. Píše nové písně a těší se na letošní koncertní sezónu. „Stále se pokouším něco dělat, aby i kapela měla co dělat,“ říká s úsměvem.
V lednu a únoru moc často nehrají, v březnou už se ale sezóna rozjíždí. „Začínáme pozvolna hrát. Situace je taková, že už se příliš nehraje ve všední den, pořadatelé většinou chtějí pátky a soboty. Takže na moji vysněnou chatu jezdím ve všední dny a v pátek se seberu a jedu hrát.“
Skotský lord Žalman
Na koncertech nabízí kapela fanouškům i svá alba. Jedno z poslední doby má Žalman obzvláště rád: „Jmenuje se Všechno je teď a je to velice zvláštní deska. Měl jsem představu, že bych natočil film, protože mým velkým snem vždycky bylo napsat filmovou hudbu. Na to sice nejsou peníze, ale přivedlo mě to k natočení desky, kde jsem byl inspirovaný Skotskem. Rád tam jezdím, a tak to celý trošku vyznívá do skotské krajiny.“
Žalmana si však oblíbili i Skotové, kteří ho k jeho překvapení jmenovali lordem, dokonce ještě dříve, než Skotsko vůbec poprvé navštívil. „Mám kilt, erb a certifikát, který jsem dostal od jedné skotské nadace za to, že jsem přeložil hodně skotských lidových písniček. Byl jsem šťastný a řekl jsem si, že když už jsem to dostal, tak se tam musím jet podívat. Bylo to naprosto fantastický, měl jsem pocit, že už jsem tam někdy byl.“
Kde se vzala přezdívka Žalman
Během více než čtyřiceti let existence prošla skupina Žalman & Spol. mnoha personálními obměnami. „V roce 1982 jsem hrál se skupinou Minesengři a od roku 1984 jsem začal spolupracovat s Pavlínou Jíšovou a Tondu Hlaváčem. A to byl vlastně první Žalman & Spol. Oni se mnou vydrželi osm let, a potom se kapela různě obměňovala. Já jsem si ale chtěl dělat své věci, tak jsem se nakonec udělal sám pro sebe.“
A jak tedy vznikl Žalman? „To bylo velmi jednoduché. Když jsem odešel z Českých Budějovic do Plzně učit se dřevomodelářem, tak jsme jezdili na víkendy ven na čundry. Každý z kluků se nějak musel jmenovat, musel mít nějakou přezdívku, ale já jsem nechtěl být nějaký Jackson anebo Joe. A tak mi řekli: ‚Ty jsi pořád takový smutný. Sedíš tady na té skále, brnkáš si smutný písničky a tak budeš Žalman‘.“
Jednu dobu se ale nejmenoval ani Lohonka, ale Lohoňka. „Tak jsem se jmenoval do 14 let a od 15 let Lohonka, protože jsem to měl v křestním listu. Tam to totiž bylo bez háčku. Pídil jsem se po tom a zjistil, že si tam ten háček dali proto, aby se jim to líp vyslovovalo.“
A jak Žalman zjistil, že pochází z polského zemanského rodu Golonka? Z kolika zaměstnání a proč ho vyhodili, než ho začala živit hudba? Zasahovali mu v dobách minulého režimu do tvorby soudruzi? Nejen to si můžete poslechnout v záznamu rozhovoru s Alex.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.