Pavel Kroneisl: Šumavský podzim

12. listopad 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mikrofon, studio, zvuk (ilustrační foto)
0:00
/
0:00

Mám rád podzim. A to hned z několika důvodů. Za prvé pro krásné ranní mlhy.  Řidiči teď se mnou asi nesouhlasí, ale nešť. Mlha na Šumavě totiž dokáže přeměnit krajinu, kterou znám jako své boty, tak, že jenom chodím a zírám. Je to svět fantazie.

Za druhé, mám rád triviální práci, která ovšem má okamžitý efekt. A přesně to je hrabání listí. Kolem našeho domku jsou stromy a ty nám každý podzim věnují bohatou úrodu listí.

Vezmu hrábě a začnu trávník uklízet. Ta práce je za mnou hned vidět, pokud se ovšem se mnou o lupeny nepere vítr. Jinak trávník, který je před zimou posekán, vykoukne a okolí našeho domku najednou vypadá čisté a uklizené. 

No a za třetí chválím podzim, protože se nemusí téměř nic dělat. Tráva je posekána, listí ze stromů spadalo a je uklizeno, záhonky už se neplejí, prostě práce na zahradě skončila. Sníh ještě nenapadl a tak šorna i lopata odpočívají.

Až se sníh objeví, tak si opět budu prohazovat cestu k civilizaci, nastane každoroční zimní lopota. Ale zatím je pozdní podzim a jak říkám, mám tenhle čas z celého roku nejraději.

Mohu totiž bez výčitek svědomí lenošit a užívat si chvíle sladkého nicnedělání. Tahle doba je prostě pro mě moc fajn.

autor: Pavel Kroneisl | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.