Pavel Kroneisl: Chorvatsko

16. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Přímý přenos Českého rozhlasu České Budějovice od Lipenské přehrady. Pavel Kroneisl, bývalý sportovní redaktor Českého rozhlasu České Budějovice, který nyní žije u Lipna
0:00
/
0:00

O pozdně letní dovolené v Chorvatsku v době koronavirové je Rozhlasový sloupek Pavla Kroneisla.

Vrátili jsme se nedávno z dovolené na chorvatském ostrově Rab. Jeli jsme tam pochopitelně s obavami, protože strašák Covidu 19 se nad námi vznášel a vznáší velice výrazně. Nicméně nakonec jsme se odhodlali, do Chorvatska odjeli a udělali jsme moc dobře.

Byly to parádně strávené dny. Nejenom proto, že nám dokonale vyšlo počasí. Celou dobu  svítilo sluníčko, teploměr lehce atakoval třicítku a většinou pofukoval větřík. Ale především – všude, a hlavně na plážích bylo velice málo lidí. 

Jezdíme na ostrov Rab už 19 let, letos tam podle mě ve srovnání s jinými sezonami byla tak třetina lidí. A tomu odpovídal i provoz na dálnicích v Rakousku, Slovinsku i v Chorvatsku. Cesta byla pohodová, až nečekaně rychlá. Upalovalo to jedna báseň.

Samozřejmě, že koronavirus zasáhl i do života ostrova Rab. Personál hotelu, v němž jsme bydleli, nosil roušky, my hosté jsme nemuseli. Hotel byl čtyřpatrový a na večeře se chodilo podle poschodí. 1. a 2.  patro od 19 do 20 hodin, 3. a 4.  pak od 20 do 21 hodin.

Tím se zamezilo většímu soustředění lidí v jídelně. Jednoduché a bezvadně  fungující. Navíc Chorvaté jsou velice ukáznění. Do pultových prodejen chodí jednotlivě a spořádaně čekají venku. Velké markety fungují normálně, uvnitř v obchodech jsou ovšem roušky povinné. Sečteno podtrženo – pobyt na chorvatském ostrově Rab byl letos parádní.

Navíc nám naši tamní kamarádi říkali, že od začátku pandemie nebyl na ostrově zaznamenán jediný výskyt choroby! Říkali – u nás je krásně a bezpečně, ale turistů je tady málo. No a to se nám zase líbilo. Ten poklid a na konci sezony nádherně teplé moře. Prostě to byla obrovská pohoda, škoda, že jen osm dní.

Přeju dobré jitro.

autor: Pavel Kroneisl | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, šéfredaktorka Radia Wave

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.