Páteční Noční linka: Jaký smysl mají sakrální stavby ve městech a v krajině?

28. květen 2021

Ať už jste věřící, nebo ne, vnímáte, že kostely, kaple, boží muka k našemu regionu neodmyslitelně patří? Proč? O čem vypovídají ty, které máte ve svém okolí?

Často jsou sakrální stavby spojené i se zajímavými historickými událostmi. Ať už je to schovávání lidí za války nebo třeba dohady obyvatel Katovic a Mnichova na Strakonicku, což má dodnes za následek dřevěné hodiny na jedné straně věže. Vybavíte si vy nějaké?

Vadilo by vám, kdyby nevyužívané a chátrající fary, kostely byly zbourané? Je lepší opuštěné sakrální stavby využít úplně jinak, než aby pustly? Třeba na setkávání spolků, koncerty, výstavy? Nebo by měly jen a pouze sloužit svému původnímu účelu? Měly by v případě prodeje končit v soukromých rukách?

Dnes je Noc kostelů, díky které se lidé podívají do více než 1200 kostelů a modliteben po celé republice. A to nejen v neobvyklý čas, ale také se speciálním programem. Připravené jsou komentované prohlídky, duchovní rozhovory nebo komorní hudební vystoupení. Jde o propojení lidí, víry a církve – nabízet a nevnucovat.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.