Páteční Noční linka: Co jste vyčetli v kronikách nebo v jiných archiváliích?

18. říjen 2019

Listovali jste někdy rodinnou nebo obecní kronikou? Jaké informace jste hledali a co jste nakonec zjistili? Pátrali jste po tom, co se dělo a psalo dřív? Kde jste našli odpovědi? Čekalo vás překvapení? Znáte historii místa, kde žijete? Chodíte do archivu, knihovny nebo využíváte digitalizovaných dokumentů? Našli jste doma staré dopisy, deníky nebo jiné písemnosti?

Rukou psané záznamy na účtenkách, pohlednicích nebo pár slov na fotografii. I to nám může osvětlit leccos z historie. Pořad Vltavín Českého rozhlasu České Budějovice teď například upozornil na zajímavý dopis z poloviny 16. století.

Je v něm zřejmě nejstarší zmínka o výrobě zrcadel na Šumavě. Dopis datovaný do února roku 1550 je uložený v archivu města České Budějovice a píše se v něm o objednávce 25 liber zrcadlového skla z huti u Volar. Přitom historici předpokládali, že právě volarská huť vznikla až na konci 16. století. Jenže starý zápis o dluhu za zrcadla dokládá, že huť fungovala už mnohem dřív.

Zajímavé vzkazy najdete i na domech, například v historickém centru Prachatic je takových zkazek víc. Třeba v loubí Bozkovského domu se dočtete: „Malováno jest, ale není zaplaceno.“ Na zdi dalšího prachatického domu se vzpomíná tragického pádu Vlacha, který vezl kolečko s materiálem na stavbu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...