Opičí orchideje nebo šplhavou masožravou liánu představují partneři a pěstitelé v Jihočeském muzeu

21. únor 2024

Tisíce rostlin zaplnily sály Jihočeského muzea v Českých Budějovicích. Už tradiční oblíbenou výstavu orchidejí, bromélií, sukulentů a masožravek připravili partneři a pěstitelé Markéta Aubrechtová a Martin Dlouhý.

Mezi nejvzácnější exempláře patří podle Markéty Aubrechtové takzvané opičí orchideje, tedy orchideje rodu Dracula. „Jsou z Ekvádoru, z mlžného tropického pralesa, který je velmi nepřístupný a chladný. Vykvétají jen velmi vzácně, musí to být už staré rostliny. A květy vypadají jako malinké opičí obličeje,“ říká.

Martin Dlouhý upozorňuje na zajímavé masožravky. „Máme tu třeba láčkovku, což je šplhavá liána, masožravá rostlina, která se pne po stromech. Má dlouhé zelené listy, na konci každého listu dlouhou úponku a na konci té úponky je džbánek naplněný trávicí šťávou,“ ukazuje.

Džbánek masožravé láčkovky dosahuje na výšku až šedesáti centimetrů. „Může mít v sobě několik litrů trávicí šťávy. Láká hmyz, malé obratlovce, i třeba malé krysy se v těch džbáncích našly. Spadnou tam, utopí se a ta rostlina je tráví, a tím získává živiny navíc,“ dodává Martin Dlouhý.

Reportáž z výstavy exotických rostlin si poslechněte v magazínu Dámská jízda. Dále pořad přináší rozhovor s módní návrhářkou Hanou Zelenkovou.

Spustit audio

Související