Nedělní Noční linka: Hospicová péče

9. prosinec 2018

Jaký smysl má hospicová péče? Pomohl vám hospic? Je hospicová služba v České republice dobře nastavená? Je dostupná i ve vašem regionu?

Je možné zvládnout starost o těžce nemocného jen za pomoci hospicové péče, když jste na to jinak úplně sami? Dokázali jste se o své blízké na sklonku jejich života postarat i bez této služby? Jak je nastavená péče o nevyléčitelně nemocné v zahraničí, máte zkušenosti?

Lůžkové hospice slouží ve chvíli, kdy už medicína nemocnému člověku nedokáže pomoct, kdy už se rodina není schopná doma postarat o své těžce nemocné. Jde o takzvanou paliativní medicínu, jejímž cílem je zachování co nejlepší možné kvality života nevyléčitelně nemocných, ale i jejich blízkých.

Hospice nejsou nemocnicí, ani domovem důchodcům, jsou místem, kde lidé ani v poslední fázi života netrpí nesnesitelnými bolestmi, nepřichází o svou lidskou důstojnost a nezůstávají sami.

V České republice se v posledních letech rozšířily i mobilní hospice, které pomáhají těžce nemocným strávit poslední dny života doma. Hospice jsou i významnou oporou pro blízké nemocných, zapůjčují pomůcky, poradí, nabídnou psychologickou pomoc.

autor: Romana Lehmannová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?