Nedělní Noční linka: Hospicová péče

9. prosinec 2018

Jaký smysl má hospicová péče? Pomohl vám hospic? Je hospicová služba v České republice dobře nastavená? Je dostupná i ve vašem regionu?

Je možné zvládnout starost o těžce nemocného jen za pomoci hospicové péče, když jste na to jinak úplně sami? Dokázali jste se o své blízké na sklonku jejich života postarat i bez této služby? Jak je nastavená péče o nevyléčitelně nemocné v zahraničí, máte zkušenosti?

Lůžkové hospice slouží ve chvíli, kdy už medicína nemocnému člověku nedokáže pomoct, kdy už se rodina není schopná doma postarat o své těžce nemocné. Jde o takzvanou paliativní medicínu, jejímž cílem je zachování co nejlepší možné kvality života nevyléčitelně nemocných, ale i jejich blízkých.

Hospice nejsou nemocnicí, ani domovem důchodcům, jsou místem, kde lidé ani v poslední fázi života netrpí nesnesitelnými bolestmi, nepřichází o svou lidskou důstojnost a nezůstávají sami.

V České republice se v posledních letech rozšířily i mobilní hospice, které pomáhají těžce nemocným strávit poslední dny života doma. Hospice jsou i významnou oporou pro blízké nemocných, zapůjčují pomůcky, poradí, nabídnou psychologickou pomoc.

autor: Romana Lehmannová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.