Návštěvníky třeboňské záchranné stanice vítá mluvící krkavec

22. březen 2016

Už více než deset let funguje záchranná stanice v Třeboni. Loni obývalo zdejší výběhy a voliéry skoro 250 zvířat. „Do volné přírody se podařilo vrátit téměř polovinu z nich, což je vynikající úspěšnost,“ upřesňuje Jan Nový, ředitel Českého nadačního fondu pro vydru, který záchrannou stanici provozuje.

V současné době uvidíte v areálu kolem třiceti zvířat. Nejpočetnějšími obyvateli jsou draví ptáci. „U nich jsou poměrně hodně častá zranění způsobená elektrickým vedením, popáleniny a také zranění při střetu s automobilem,“ vysvětluje Jan Nový.

Největší atrakcí je hned u vchodu do záchranné stanice mluvící krkavec Péťa, který dokáže zřetelně vyslovit své jméno. Lidé ho našli poraněného u silnice, zřejmě po srážce s autem. Podle ošetřovatele Jana Nového už ale ve stanici zůstane do konce života. Na lidi si totiž zvykl natolik, že by ve volné přírodě nepřežil.

Mezi dětskými návštěvníky se těší největší oblibě roztomilá liška Agáta. „Ta se k nám dostala jako mládě. Byla nalezena naprosto vysílená v hlubokém příkopu, dokonce to první den vypadalo, že nepřežije,“ vzpomíná Jan Nový. Ošetřovatelům se ale nakonec podařilo Agátu zachránit a dnes se těší výborné kondici. Ani ona už se ale do přírody nikdy nevrátí.

Do třeboňské záchranné stanice se podle ředitele Jana Nového čas od času dostanou i neobvyklá zvířata. V loňském roce se zde například starali o čápa černého, orla mořského nebo motáka pochopa. Tito ptáci se přitom v přírodě vyskytují už jen vzácně.

A jak to vypadá, když se naštve výr velký? Podle čeho poznat, že zvíře potřebuje naši pomoc a jak postupovat v případě nálezu zraněného zvířete? Poslechněte si v dalším díle pořadu Máme rádi zvířata.

autor: Jana Urbanová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...