Na Zelený čtvrtek by nemělo na prostřeném stole chybět něco zeleného a Dechovkovinky k tomu

1. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jihočeská Podhoranka se zpěvačkou a moderátorkou Katkou Hálovou

Vítejte u prvních dubnových Dechovkovinek, milí přátelé. Chtělo by se říct „aprílových“, ale střílet si z vás nebudeme a všechna fakta v pořadu uvedená budou pravdivá.

Na Zelený čtvrtek oslavíme v Dechovkovinkách narozeniny zpěvačky Ivety Hantákové, klarinetisty Milana Chuchla a historika Jana Šimánka. Připomeneme také umění nedávno zesnulého klarinetisty Jana Löfflera. 

Premiéra těchto Dechovkovinek připadla na pašíjový týden, ale Velikonoce jsou po hudební stránce spíše záležitostí hudby vážné a pak folklorní. V dechovce moc písní o největších křesťanských svátcích nebo – chcete-li – o svátcích jara nenajdeme. Jednou ze vzácných vlaštovek na tomto nebi je Velikonoční – valčík Jiřího Volfa s textem Jaroslava Hájka. Nahrála ho Vysočinka se sólistou Ondřejem Kolčavou. Tu si můžete v Dechovkovinkách poslechnout společně s dalšími. Čekají vás například ještě Keramička, Podhoranka, Budvarka, Babouci, Budějcká kapela Ády Školky, Vysočinka a Březovanka. 

autor: Zdeněk Voráč | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio