Na nové fasádě Národního domu v Prachaticích září Síla a Nadšení

2. srpen 2012

Restaurátoři na Národní dům v Prachaticích vrátili sgrafitovou fasádu, kterou na objekt v rohu Velkého náměstí nechali vymalovat sokolové.

Těm dům patřil od začátku minulého století. Nyní je v majetku města, které ho pronajalo. Sídlí v něm například asijská restaurace.

Starosta Prachatic za ODS Martin Malý ocenil, že Národní dům získal zpět původní výzdobu: „Byla tam od roku 1903 do 1938, kdy byla definitivně odstraněna fašisty a Prachatice se staly područím Sudet. Dnes se tam vrátila zpět v původní podobě podle dobových fotografií.“

Celá realizace fasády stála 891 tisíc korun, podílel se na ní rozpočet města Prachatice, ale také dotace z programu Regenerace městských památkových rezervací a zón, která byla ve výši 292 tisíc korun.

Starosta Tělocvičné jednoty Sokol Prachatice Václav Pancer zavzpomínal, proč prachatičtí sokolové nezískali po sametové revoluci zpátky svůj majetek: „Když jsme žádali v roce 1991 o navrácení majetku, tak nám nebylo městským výborem vyhověno. Nedošlo ani k soudnímu řízení. Jako jednota jsme nemohli vystupovat před soudem, museli bychom být zastoupeni župou, ale tehdejší župa nás odmítla zastoupit.“

Tomáš Skořepa a Jiří Mašek, restaurátoři, kteří Národnímu domu v Prachaticích vrátili původní fasádu, ale trvají na svém, že postupovali podle dochovaných fotografií. Proto na fasádě dominují dvě ženské figury znázorňující Sílu a Nadšení.

V Prachaticích mají novou fasádu na Národním domě

Tomáš Skořepa hodnotí obnovenou fasádu zejména z celkového pohledu: „Ta fasáda je pouze součástí toho úžasného náměstí, jejím smyslem je dotvářet celek. V detailu odborník možná pozná, že to není renesanční ani pseudorenesanční fasáda, ale já to nepokládám za důležité, protože ten dům sem patří a ta fasáda tvoří jeho dominantu.“

autor: Václav Malina
Spustit audio