Motocyklistovi Jakubu Smržovi vyšel vstup do MS superbiků

Jihočeský motocyklista Jakub Smrž obsadil v úvodních závodech mistrovství světa superbiků v Austrálii deváté a sedmé místo. Na okruhu Phillip Island byl nejúspěšnější Japonec Noriyuki Haga, který dojel první a druhý. Druhý závod vyhrál americký nováček šampionátu Ben Spies.

Jakubu Smržovi se tentokrát v obou závodech podařilo dobře odstartovat, a tak lze s jistotou říct, že tento pomyslný strašák už do závodění českého jezdce nepatří. Ale i přesto se mu nevyhnuly problémy v průběhu obou jízd.

Po prvním závodě se Jakub Smrž postěžoval na odskakující zadní kolo: "První start se mi povedl a dokázal jsem se i udržet špičky, jenom mi od 2. kola v nájezdech do rychlých zatáček začalo odskakovat zadní kolo a musel jsem trochu zvolnit, čímž jsem přišel o možnost bojovat ve skupince přede mnou nejen o lepší výsledek ale třeba i o bednu. I přes problémy však nakonec panovala u mne i týmu spokojenost s devátým místem."

Před druhou jízdou mechanici provedli na motocyklu úpravy na pérování, jenže ani tentokrát se vše neobešlo bez komplikací, když pro změnu Jakuba Smrže zlobila zadní pneumatika: "Do druhého závodu jsme udělali nějaké změny na pérování, které pomohly, ale pro změnu jsem vyfasoval zmetka zadní gumu, na které se mi udělaly na levé straně puchýře, které praskly a já jsem tak byl celou jízdu jako na klouzačce. Opět se mi povedl start, znovu jsem se dokázal držet s čelní skupinou, tedy aspoň ze začátku. Bohužel jsem malinko ztrácel z výjezdů, kde mi zadní kolo neustále podkluzovalo a motorka nejela dopředu. I skrze tento handicap jsem skončil na sedmém místě."

Kuba Smrž tak odjíždí z Austrálie nejen s dvěma umístěními v desítce a náručí plnou bodů, ale také s pocitem, že do užší světové špičky MS superbiků rozhodně patří. V obou jízdách zaostal za světovou špičkou jen velmi nepatrně hlavně díky drobným technickým problémům.