Mimořádný talent, nezaměnitelný hlas a zbytečně ukončená cesta Jiřího Schelingera
Autor pořadu Jiří Kasal nabídne hrst Schelingerových písniček, ale také vzpomínek jeho kolegů a přátel Františka Ringo Čecha a Jaroslava Uhlíře.
„Opravdu mě těší, že v roce, kdy si připomínáme tátovo dvojvýročí, vychází právě LP Hrrr na ně... Z mého pohledu je to jedno z nejzdařilejších alb české, potažmo československé rockové scény, které ovlivnilo celou řadu mladších rockových muzikantů a zpěváků. A hlavně Hrrr na ně... vnímám jako jednu z nejvíc vypovídajících desek o tátovi. Byť mi v tehdy bylo něco přes šest let, tak myslím, že to pro spoustu fanoušků v tehdejší rudé době byl signál, že to jde i jinak.“ To jsou aktuální slova dcery Jiřího Schelingera Andrey.
Ano, opravdu málokdo pochybuje o tom, že Jiří Schelinger narozený přesně před sedmdesáti roky v Bousově u Čáslavi a vyrůstající v rodině učitele hudby v Praze-Nuslích, byl unikátní postavou a zpěvákem v rámci českého rocku, ale též populární hudby.
Uznání si zaslouží jednak rocková alba jako právě firmou Supraphon reeditované Hrrr na ně…! a to následné …Nám se líbí, která částečně i s vlastními skladbami natočil v pokročilých sedmdesátých letech se skupinou Františka Ringo Čecha a ve spolupráci s tímto svérázným kapelníkem a textařem svými popěvkovými, kolovrátkovými hity jako Sim-Sala-Bim nebo Dělám Hú zasáhnul Jiří Schelinger zase jiné publikum podobně jako ranými písničkami s pop-rockovou kapelou Faraon včetně nestárnoucí balady Holubí dům.
Bohužel, osudová hloupost zavinila, že se výrazný zpěvák přiřadil k těm, kteří v naší paměti nezestárli, protože zemřeli mladí. Jiří Schelingera odešel v pouhých třiceti letech.
Jiří Schelinger byl zpěvák ohromného talentu a nezaměnitelného syrového vokálního výrazu. Před deseti roky byla v pražské Čestmírově ulici za účasti jeho o něco mladšího bratra rockového kytaristy a zpěváka Milana Schelingera odhalena pamětní deska s textem: „Zde vyrůstal zpěvák Jiří Schelinger a učil hře na kytaru jeho otec Josef“.
Světla ramp (i se vzpomínkami jeho přátel a kolegů Jaroslava Uhlíře a Františka Ringo Čecha) se tedy právem rozsvítí nad Jiřím Schelingera, jeho písničkami a příběhem, který tak zbytečně a předčasně skončil v dubnu před čtyřmi desítkami let ve vodách Dunaje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka