Město vykoupí akcie budějovické teplárny. Lidé dostanou přes tři tisíce za kus

Českobudějovická teplárna má nové odsiřovací zařízení

Město České Budějovice se stane stoprocentním vlastníkem teplárny. Zastupitelé schválili takzvaný squeeze out, tedy nucený výkup akcií od minoritních vlastníků. Rozhodovací pravomoci valné hromady tím přejdou na městskou radu. Opozice s tímto tahem nesouhlasí.

Proti výkupu akcií vystoupil důrazně opoziční zastupitel Tomáš Bouzek z TOP09. S takzvaným squeeze outem nesouhlasí. „Otázka je, zda máme vyštípat ty malé drobné akcionáře. Já si myslím, že ne, protože v okamžiku, kdy všechno skoupí město, tak bude místo valné hromady rozhodovat rada města,“ uvedl.

Také předseda dozorčí rady teplárny a českobudějovický radní Miroslav Joch z koaliční ČSSD v tom vidí jedno z možných rizik do budoucna. „Na rozhodování o budoucnosti takhle významného podniku v Českých Budějovicích bude mít v podstatě vliv pouze šest lidí, protože pouze šest hlasů stačí na to, aby to hlasování bylo pozitivní,“ připomněl.

Opozice také kritizovala neprůhlednost rozhodování. S tím ale nesouhlasí primátor Jiří Svoboda z hnutí ANO. „Existuje tady samozřejmě možnost kontroly jak zastupitelů, tak kontrolního výboru, tak orgánu kontroly, který má magistrát zřízený, tedy odboru kontroly. Existuje tady možnost i kontroly od úřadů k tomu zřízených, těch je celá řada,“ řekl.

Tomáš Bouzek také vyslovil podezření, že výkupem akcií by mohl utrpět městský rozpočet. „Tím, že cena těch vykupovaných akcií byla nastavena příliš vysoko,“ vysvětlil.

Město zaplatí za akcie minoritních vlastníků osm a čtvrt milionu korun. Cena za jednu akcii bude 3 292 korun. Podle primátora Jiřího Svobody částka odpovídá znaleckému posudku. „To je věcí názoru, nikdo ze zastupitelů, kteří se k tomu vyjadřovali, nevlastní kulaté razítko a není znalcem v tomto oboru. My jsme si nechali vypracovat na základě standartního výběrového řízení znalecký posudek, který nám stanovil cenu té akcie,“ dodal.

Výkup akcií českobudějovické teplárny by měl nastat během léta. Podle předsedy dozorčí rady Miroslava Jocha to pak urychlí rozhodování o strategických plánech teplárny, mezi které patří přivedení tepla z jaderné elektrárny Temelín a úprava kotlů na spalování komunálního odpadu.