Máslo bude před Vánoci stát 70 korun, pak zlevní, odhaduje šéf Madety
Mlékárna Madeta zaznamenává meziročně dvojnásobnou poptávku po másle. Ředitel firmy Milan Teplý odhaduje, že máslo může stát před Vánoci až 70 korun. Madeta, největší zpracovatel mléka v zemi, vyrobí v Plané nad Lužnicí za týden 150 až 160 tun másla.
Největší vliv na cenu másla má podle Milana Teplého cena smetany, která činí 89 korun za kilogram. Částka meziročně vzrostla o více než dvojnásobek.
„Zhruba od začátku prázdnin se potýkáme s nedostatkem smetany, a to nejen my, ale i ostatní mlékárny. Poptávka po Jihočeském másle je v meziročním srovnání zhruba dvojnásobná. Kromě tuzemských odběratelů projevili zájem o třicet tun másla měsíčně i ve Vídni. Veškeré máslo, které vyprodukujeme, ale putuje výhradně do českých obchodů, žádné neexportujeme,“ řekl šéf Madety.
Do Itálie vyváží firma syrovátkové máslo, které vzniká jako vedlejší produkt při výrobě sýra. Je to vlastně vysrážená smetana a nepočítá se oficiálně k máslům, která musí mít 81 procent tuku.
Milan Teplý se domnívá, že cena másla se může dostat až na 70 korun za 250 gramů. Po Vánocích očekává pokles ceny, která se zastaví na 45 korunách. Náklady na výrobu másla ve firmě setrvale rostou.
„Standardní výrobní objem se pohybuje v průměru od 150 do 160 tun másla za týden. Zatímco dříve naše máslárna vyráběla šest dnů v týdnu, někdy mimořádně i sedm, nyní kvůli nedostatku smetany pouze čtyři dny,“ uvedl Milan Teplý.
Na másle se podle něj vždy prodělávalo, Madeta asi 80 milionů ročně. Teď je ziskové. Rostoucí spotřebu si vysvětluje tím, že lidé víc konzumují živočišné tuky, tedy je větší spotřeba másla, sýrů i ostatních mléčných výrobků s vyšším obsahem tuku.
„Cena smetany jde nahoru, protože je o ni velký zájem, protože je velký zájem o máslo a o tučné výrobky obecně. Roztočila se spirála. Světové ceny dělají komoditní trhy v mlékárenském oboru, což je Nový Zéland, který větší část mléka exportuje. Záleží, jestli je na Novém Zélandu sucho, či není, podle toho mají hodně mléka, nebo nemají. Čím víc toho pustí do trhu, tím to tlačí cenu dolů. A na druhé straně je poptávka: čím víc se daří v Číně, lidé mají víc peněz, kupují víc mléčných výrobků, tím je odbyt větší,“ vysvětlil ředitel závodu Madety v Plané David Fajfr.
Madeta zpracuje 950 tisíc litrů mléka denně. Má pět závodů - v Českém Krumlově, Jindřichově Hradci, Pelhřimově, Plané nad Lužnicí a Řípci. Firma zaměstnává 1500 lidí, obrat v roce 2015 činil 5,5 miliardy korun, zisk po zdanění 168 milionů. Čísla za loňský rok společnost zatím nezveřejnila. Madeta má asi 680 dodavatelů mléka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Invaze do Kurské oblasti se podle expertů obrátila proti Kyjevu. Nazývají ji ‚strategickou katastrofou‘
-
Analytik Tureček: Izrael dostal sám sebe do pasti. Rukojmí už nejsou prioritou
-
ONLINE: Reakce na Západ, řekl Putin k odpálení nové rakety. Pohrozil jejím namířením na další země
-
V Opatovické ulici v Praze uniká plyn. Hasiči evakuovali zhruba 150 lidí