Luboš Veselý: Možná to smrdí hořkostí, ale Thálie si nevážím. V divadlech je spousta skvělých herců

31. leden 2022

Filmový i divadelní herec rozmanitých rolí exceluje v roli Cyrana, pozornost vzbudil ztvárněním homosexuálního profesora v minisérii Herec a nominace na Thálii za rok 2020 ho nijak nepotěšila.

Luboš Veselý se herectví trochu vyhýbal, ve třetím ročníku dokonce opustil konzervatoř. Raději chtěl řídit kamion. „Chtěl jsem se napřed vyučit automechanikem, ale chodil jsem do Lidové školy umění na housle a dramaťák a paní učitelka mi to rozmluvila. Řekla, ať si jako první školu napíšu konzervatoř. A oni mě vzali.“

Herectví několikrát opustil, vyzkoušel si i jiné profese, ale vždycky ho to přitáhlo zpátky. „Měl jsem fakt štěstí, kdykoli jsem zase chtěl začít hrát a ozval jsem se, velmi brzy jsem dostal roli. Mám nad sebou asi nějakou ochrannou ruku.“

Luboše Veselého nelze jen tak vsunout do nějaké škatulky. Bravurně ztvárňuje různé charaktery. „Myslím, že spousta režisérů mi tu příležitost dává s tím, že ‚zkusme ho ještě trochu jinak‘. Měl jsem období, kdy jsem hrál hajzlíky. Někdo zase říká, že s takovýma modrýma očima bych grázly hrát neměl. Ti režiséři asi svým způsobem riskují, ale baví mě, že to tak je,“ směje se.

Cyrana ve svém věku hrát nechtěl

V pražském Švandově divadle hraje Cyrana. Roli ale několikrát odmítl. „Nejdřív to bylo hlavně kvůli věku. Když jsem na divadle kolikrát viděl, že třicetiletého Hamleta hraje šedesátiletý herec, tak se mi to vůbec nelíbilo. Myslel jsem si, že by měli věkově odpovídat. Takže jsem si na Cyrana připadal starý a myslím, že v souboru jsou kolegové, kteří by na to měli větší právo.“

Přiznává také, že není příznivcem „soutěživých“ rolí a nemá rád srovnání s ostatními, kteří roli také ztvárnili. „Nakonec mě přesvědčil ten text a téma je opravdu zajímavý a srdcervoucí. Viktor Preiss o této příležitosti mluvil jako o životní roli a že je čest ji dostat. Tak jsem to přehodnotil.“ Dodává, že Cyrano byla jedna z nejnáročnějších rolí.

Alex Mynářová a Luboš Veselý

Nominace na Thálii ho do kolen nedostala

Ve Švandově divadle hraje i ve hře Hadry, kosti, kůže. Za roli v ní byl nominován na Cenu Thálie za rok 2020, ale nijak ho to nepotěšilo. „Pardon, této ceny si moc nevážím, mám pocit, že tam hraje roli nějaká divadelní politika, s kterou já nesouhlasím. V oblastních divadlech najdete špičkové herce, kteří se nedostali ani do nominace. Možná to smrdí hořkostí, ale takhle to mám.“

Čtěte také

Pestrost rolí se mu nevyhýbá a ve svém věku si zahrál i homosexuálního profesora v minisérii Herec. „Režisér Peter Bebjak mi zavolal, že má pro mě perfektní roli, a já na to ‚jasně‘, aniž bych četl scénář. Až pak jsem zjistil, co to je a že mě čekají lechtivé scény – s mužem.“

Jak se na naturální scénu připravoval po psychické stránce? K šedesátinám si splnil sen, nadělil si seskok padákem a tvrdí, že z toho zážitku se už asi nevzpamatuje. Žije s herečkou Bohdanou Pavlíkovou a v rozhovoru také prozradil, co obnáší partnerské herectví. Poslechněte si v pořadu Alex a host.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.