Kvůli odbahňování museli z rybníka odnést 3500 velkých mlžů

18. duben 2018 08:20

Z rybníka Nový u Soběslavi postupně mizí vzácní živočichové a rostliny. Musí se přestěhovat kvůli odbahnění této přírodní památky, které bude trvat déle než rok.

Členem skupiny odborníků, kteří na odbahňování dohlíží, je Martin Musil. „Hlavní fáze byla hned po vypuštění, kdy jsme tu v šesti lidech procházeli všechny přístupné partie rybníka. Za minulý týden jsme přenesli zhruba 3500 kusů velkých mlžů,“ popisuje.

V rybníce Nový se vyskytují vzácní chránění živočichové jako rak říční a velcí mlži velebrub malířský a velevrub nadmutý. „Objevil se nám tady i další nájemník, piskoř pruhovaný. To je poměrně vzácná a zajímavá rybička, která se dokáže zavrtat podobně jako škeble hluboko do bahna. Nachytali jsme jich 66 kusů,“ dodává Martin Musil.

Živočichové se nestěhovali daleko. „Místní rybářský svaz nám nabídl jeden ze svých rybníčků, který je vzdálený jen několik set metrů a je napájený stejnou vodou z Černovického potoka. Tam jsme přemístili asi 1500 mlžů, zbytek do napájecí stoky za hradící zařízení. Kromě živočichů se stěhovaly i vzácné lekníny,“ říká Martin Musil.

V rybníce se už v současné době pohybuje několik bagrů. „Vjely do prostoru bývalého loviště a odváží bahno. Rybník má rozlohu asi 14 hektarů, předpokládáme, že množství bahna bude zhruba 56 tisíc kubíků,“ upřesňuje tajemník městského úřadu v Soběslavi Radek Bryll.

Rybník Nový vznikl v 16. století a od té doby se podle kronik nikdy neodbahňoval. Teď už je to nutné. „Kvůli postupnému zanášení plochy rybníka hrozí, že místní ekotyp bude ztracen jak z hlediska živočichů, tak rostlin, které se tady nyní nachází,“ vysvětluje Radek Bryll.

Chráněné rostliny a živočichové se vrátí do Nového rybníka až příští rok v květnu, kdy skončí druhá etapa odbahnění.

Spustit audio

Související