Kralova vila v Prachaticích je novou kulturní památkou. Od října ale bude zavřená

12. září 2016

Ministerstvo kultury prohlásilo Kralovu vilu v Prachaticích za památku. Město ale s takovým rozhodnutím nesouhlasí. Dům z třicátých let chtělo zbourat kvůli přeložce silnice. Vypovědělo nájemní smlouvu, vilu od října uzavře a proti rozhodnutí se odvolá.

„Památkovou hodnotu spatřujeme především ve vysoké kvalitě samotné architektury zasazené do původně parkově upravené zahrady. Dále v autenticitě dochovaných architektonických prvků, včetně individualisticky ztvárněné dispozice a hmoty samotného domu, v dochovaných původních prvcích v exteriéru i interiéru, a to včetně dobového vestavěného nábytku,“ zdůvodňuje památkovou hodnotu Kralovy vily Simona Cigánková z ministerstva kultury.

Vlastník, tedy město Prachatice, má teď podle zákona o státní památkové péči povinnost na vlastní náklad pečovat o zachování vily, udržovat ji v dobrém stavu a chránit ji před poškozením a znehodnocením.

„To chápeme jako neskutečné vítězství,“ reaguje na prohlášení vily za památku předsedkyně spolku Živá vila Barbora Staňková. „Hlavní cíl našeho spolku, což je záchrana Kralovy vily, jsme de facto splnili, protože tu vilu v současné době nikdo už nemůže zbourat,“ dodává.

Spolek má vilu pronajatou do konce září. V sobotu 17. září tu uspořádá komentované prohlídky, 23. září se uskuteční rozlučka s hudebním programem a ještě 30. září navštíví dům syn původního majitele.

Od 1. října Kralova vila osiří. Město Prachatice vypovědělo nájemní smlouvu a bude čekat na rozhodnutí o odvolání proti rozhodnutí ministerstva. „Myslíme si, že je skutečně na místě podat rozklad. Ten proces, který ministerstvo kultury zvolilo, nebyl úplně vhodný,“ argumentuje starosta Prachatic Martin Malý.

Podle něj nebyl dostatečně vnímán veřejný zájem potřebnosti přeložky, která má odvést dopravu z okolí základní školy.

Město se nyní bude o Kralovu vilu starat jako o památku, jak mu ukládá zákon, a bude čekat, než se vyřídí rozklad. „ Co bude s domem, to všechno závisí na tom, jak dopadne rozklad. Teprve až bude definitivní rozhodnutí, že tento dům je kulturní památkou a že obchvat nebude, tak se k tomu postavíme čelem a rozhodneme se pro jinou z variant, aby vila zapadla plnohodnotně mezi naše památky,“ komentuje starosta.

Barbora Staňková nepředpokládá, že prachatičtí radní do rozhodnutí o odvolání nabídnou spolku Živá vila nájemní smlouvu. „My bychom byli rádi, ale myslím si, že radnice je natolik zatvrzelá, že by to nemělo moc smysl,“ říká.

Starosta Martin Malý takovou variantu vylučuje. „Dojde k zakonzervování tohoto domu a budeme čekat na to rozhodnutí,“ uzavírá.

autor: Václav Malina
Spustit audio