Koupil si hrad a splnil si klukovský sen. Pět paláců a 130 komnat je ale pořádné sousto, přiznává
„Vždycky jsem snil o tom, že budu mít svůj hrad. A tak jsem si po dlouhém pátrání před 22 lety pořídil za milión a půl zříceninu. No, nekupte to, když je to tak levné,“ směje se Pavel Palacký, který objevil Horní hrad Hauenštejn na Karlovarsku.
I když nádvoří bylo zarostlé stromy a chyběly stropy, nevzdal to a sám i s pomocí dobrovolníků probouzí místo postupně k životu. „Víte, mít pětipalácový hrad a v něm 130 komnat, to už je pořádné sousto. Myslel jsem, že to zvládnu za jednu generaci, ale to ani náhodou,“ přiznává otec tří dětí.
Dnes už je možné dokonce se na hradě ubytovat, pořádají tady spoustu akcí a o návštěvníky rozhodně nemají nouzi. „Vydejte se k nám na návštěvu a přesvědčte se na vlastní oči, že člověk se nemá bát jít za svými sny,“ zve Pavel Palacký.
Mimochodem, víte, že si chtěl koupit nejprve Vítkův hrádek na Lipensku? I to se dozvíte v rozhovoru v magazínu Dámská jízda. Dále pořad nabízí inspirace na letní tvoření Moniky Brýdové a tipy, jak podpořit imunitu.
Související
-
Zříceninu Vítkův hrádek zachránil Miroslav Kovačičín, zpočátku financoval všechny práce ze svého
Výšky měl rád vždycky, ať už jako horolezec, paraglidista nebo majitel firmy na výškové práce. Není proto náhodou, že Miroslav Kovačičín zasvětil svůj život Vítkově hrádku.
-
Potřeboval se odreagovat, tak postavil hrad. Švecburg teď může navštívit každý
Většina českých hradů zažila mnoho panovníků, bitev a má za sebou bohatou historii. To ale není případ Švecburgu na Strakonicku. Jeho majitel ho začal stavět v roce 2007.
-
Z takové památky nelze odejít, říká Pavel Halada, který se snaží zachránit tvrz v Kestřanech
Ve středověké tvrzi v Kestřanech na Písecku bydlela šlechta, zemědělci i krávy. Potom, co ji Schwarzenbergové prodali, začala chátrat. Teď ji zachraňuje rodina Haladových.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.