Karl Reitmeier: Pytlákův konec. Příběh o lovecké vášni, vraždě a pozdní lítosti v kulisách staré Šumavy

7. červenec 2024

Text vyšel ve sborníku s názvem Šumavské povídky, který v roce 1998 uspořádali a vydali studenti a učitelé gymnázia v Českém Krumlově.

Čte: František Špaček
Napsal: Karl Reitmeier
Dramaturgie: Martina Toušková
Překlad: Pavla Marchalová
Režie: Jakub Doubrava
Natočeno: v roce 2020

Německy píšící šumavský autor Karl Reitmeier se narodil v roce 1860 v Ronšperku, tedy v dnešních Poběžovicích na Domažlicku. Studoval gymnázium v Domažlicích a učitelský ústav v Českých Budějovicích a v Praze. Pak se vrátil zpět do západních Čech. Jako učitel působil například v Bělé nad Radbuzou, ve Všerubech, ve Svaté Kateřině nebo v Cejsicích u Vimperka. Spolupracoval s několika regionálními periodiky, jako byl třeba tachovský list „Tachauer Grenzbote“ či železnorudský časopis „Waldheimat“, také s vimperským Steinbrenerovým nakladatelstvím. Podle poběžovické matriky zemřel Karl Reitmeier v roce 1944 ve Znojmě.

autor: Martina Toušková | zdroj: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.