Kandidát Dělnické strany šířením protiromských letáků spáchal trestný čin, rozhodl Nejvyšší soud

3. září 2018

Šířením předvolebního letáku s rasistickými výpady vůči Romům se někdejší kandidát Dělnické strany sociální spravedlnosti z Moravskoslezského kraje dopustil trestného činu. Nejvyšší soud před časem odmítl jeho dovolání, vyplynulo z usnesení publikovaného s tříměsíčním časovým odstupem.

Za podněcování nenávisti muž dostal u Okresního soudu ve Frýdku-Místku 150 hodin obecně prospěšných prací. Kvůli stejnému letáku už dříve stanul také před soudem v Novém Jičíně.

Frýdecko-místecký soud konkrétně řešil situaci, která se odehrála v únoru 2016 v hospodě ve Smilovicích u Třince. Muž tam přinesl leták se svou fotkou a hesly jako „Dost bylo zvýhodňování cikánů“, „Konečně řešení cikánské otázky“, „Stop cikánskému teroru“ a „Přizpůsobíme i nepřizpůsobivé“. Zároveň byl na letáku obrázek bílých ovcí, které z české vlajky vykopávají černou ovci.

Okresní soud v tom spatřoval šíření netolerance a nesnášenlivosti na rasovém a xenofobním základě. Verdikt potvrdil Krajský soud v Ostravě. V dovolání k Nejvyššímu soudu muž tvrdil, že položení jednoho výtisku letáku na stůl nelze považovat za spáchání skutku tiskem.

Definice rozšiřování

Zároveň tvrdil, že nebyla naplněna ani základní skutková podstata, protože čin nespáchal veřejně. Leták podle něj viděli v hospodě jen dva lidé, třetí byl příliš opilý na to, aby jej vnímal.

Nejvyšší soud připomněl, že i leták lze považovat za tiskovinu. „Rozšiřováním se rozumí uvádění do oběhu tak, aby se s ním mohl seznámit větší počet osob, a to ať už individuálně určených, či neurčených,“ stojí v usnesení. V hospodě se s letákem seznámili tři přítomní, jeden byl sice pod vlivem alkoholu, přesto ale obsah letáku zaregistroval.

„Obviněný měl přitom v kufru automobilu uloženo dalších 252 kusů totožného letáku, a byť tyto nebyly nikomu předloženy, značí to, že obviněný předmětný leták vytiskl ve větším množství,“ uvedl Nejvyšší soud.

autor: ČTK
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.