O pořadu Kalendárium

Důležitá výročí, události a osobnosti, které se zapsaly do naší historie.

Kaledárium je týdenní pravidelná rubrika proudového vysílání, ve které si připomínáme osobnosti, se kterými se už v současnosti setkat nemůžeme, ale stojí za to si je připomenout. 

Příležitostí je jubileum – kulaté, případně půlkulaté. Totéž platí i o významných událostech české i světové historie. Pochopitelně nás zajímají i regionální osobnosti a dějiny. 

Aktuální výročí osobností (případně událostí) nám dává příležitost k ohlednutí se za životními osudy a skutky lidí, kteří se v minulosti zapsali jednou pro vždy do historie. 

Nabízíme poučení i zajímavosti ze života spisovatelů, vědců, hudebníků, politiků, sportovců i dalších osobností veřejného života. Pokud je to možné, využíváme archivní zvukové záznamy, které nám rozhlasové setkání přiblíží. 

Soutěž:
Každý týden – vždy v závěru pořadu – zaznívá také vědomostní soutěžní otázka; i ta má souvislost s jedním z aktuálních výročí. Odpovědi zasílejte na email kalendar.cb@rozhlas.cz

Historie:
Pořad se vysílá od roku 2006. 

Pořad připravují

Další pořady

 • Stretnutie

  Stretnutie je vysielanie Českého rozhlasu pre slovenských spoluobčanov, ale aj pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o Slovensko a radi počúvajú slovenčinu.

 • Světla ramp

  Návraty do zlatých časů populární hudby.

 • Jak nenaletět

  Rubrika o záludnostech dnešní doby.

 • Pochoutkové Vánoce

  Poslechněte si tipy a recepty na vynikající vánoční jídla od špičkových českých šéfkuchařů, jako jsou Zdeněk Pohlreich, Jan Punčochář, Přemek Forejt a Roman Paulus.