Jitka Zelenková zazpívala v budějovickém rozhlase

15. květen 2019

Stálice české populární hudby zpěvačka Jitka Zelenková představila ve středu 15. května své nové album v Českém rozhlase České Budějovice. 

V rozhlasovém studiovém sále jsme přichystali velmi zajímavý komorní koncert. Jitka Zelenková zazpívala za doprovodu dvojice skvělých muzikantů klavíristy Lva Rybalkina a kontrabasisty Františka Raby.

Už jako mladičká na sebe Jitka Zelenková upozornila v druhé půlce šedesátých let, kdy se stala členkou zajímavé a málo doceněné skupiny Petra Hanniga Pastýři. Natočila s nimi i svůj první singl s písničkou Sun Sun.

Sotva osmnáctiletá Jitka Zelenková byla angažována do populárního divadla Rokoko, aby nahradila Martu Kubišovou především ve hrách Filosofská historie a Pan Pickwick.  Na sklonku šedesátých let se této talentované zpěvačce otevíraly dobré možnosti na poli české populární hudby spojené s účinkováním s elitními domácími orchestry a v roce 1973 na dlouhý čas zakotvila v orchestru Ladislava Štaidla a po boku velké hvězdy Karla Gotta.

Závěr sedmdesátých let Jitce Zelenkové přinesl výraznější úspěchy zejména v podobě debutového alba Zázemí z roku 1979, které se po slovesné stránce zřetelně opíralo o schopnosti Eduarda Pergnera neboli Borise Janíčka, jenž byl rozhodujícím textařem kariéry Jitky Zelenkové.

V posledních letech vystupuje Jitka Zelenková, zpěvačka podmanivé barvy hlasu, s velkými orchestry, ale souběžně i v malé sestavě právě s klavíristou Lvem Rybalkinem (hrál s Royem Orbisonem, zpěvákem Paulem Jonesem ze slavné kapely Manfred Mann, doprovázel například  Marii Rottrovou, Martu Kubišovou) a kontrabasistou  Františkem Rabou (členem skupiny Nerez, spoluzakladatelem kapely KOA se Zuzanou Navarovou  atd.).

Poslední desku, jež je postavená na silných melodiích s prvky šansonu, popu i swingu a jazzu, nazvala Jitka Zelenková Intimity. „Hledala jsem slovo, které vystihne atmosféru alba. A tohle sedí přesně,“ uvedla Jitka Zelenková k jejímu názvu.

„Jsou to většinou americké standardy, tedy hudba, kterou jsem zpívala celý život vlastně nejradši. A věděla jsem, že až k nim budu mít české texty, budu je chtít nazpívat,“ prozrazuje.

Jitka Zelenková při koncertě v Českém rozhlase České Budějovice zazpívala nejenom písničky z alba Intimity, ale i stěžejní písničky svého repertoáru, za doprovodu dvou vynikajících hudebníků - klavíristy Lva Rybalkina a kontrabasisty Františka Raby.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, moderátor

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.