Je vhodná doba na nákup topného dřeva, cenu snížila kůrovcová kalamita

17. březen 2018

Podle lesníků je teď ideální doba nakoupit palivové dříví na příští zimu. Cenu snižují důsledky kůrovcové kalamity a navíc je jisté, že dříví dobře vyschne.

Do skladu společnosti Lesy a rybníky města Českých Budějovic přijel objednat štípané dřevo Milan Jindra. Už teď chystá zásobu na příští zimu. „Já si myslím, že je lepší být na všechno připraven. A také to dřevo proschne. Čím je sušší, tím je výhřevnější,“ vysvětluje.

V současné době se správci lesů zbavují dřeva napadeného kůrovcem. To tlačí cenu dolů. „U nás se dosud jedná řádově o dva tisíce až dva a půl tisíce kubíku zpracovaného kůrovcového dříví a ještě se objevují stovky kubíků,“ potvrzuje Ladislav Laluch, vedoucí lesní výroby ve společnosti Lesy a rybníky města Českých Budějovic.

Pro stavební účely ale není kůrovcové dřevo vhodné. „Kůrovec ten strom zabije v létě a v kmeni je spousta voňavých látek pro dřevokazný hmyz a daleko snáz se do toho dřeva pouští. Na štípané dříví je to naprosto bez problémů, může se ještě použít na nějaké konstrukce, kde nevadí, že se do toho nějaký brouček pustí, ale určitě do roubenky bych si kůrovcové dřevo nedával,“ říká tesař Robert Malý z Nové Vsi u Brloha.

Palivové dřevo prodávají například i městské lesy v Písku. Nemají ale štípací stroj, a tak prodávají celé klády. Případně si v tamních lesích mohou lidé domluvit takzvanou samotěžbu, která je technicky, fyzicky i časově náročnější.

autor: Martin Pokorný
Spustit audio