I v sedmdesáti letech si můžete doplnit vzdělání. Třeba na Jihočeské univerzitě

13. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jihočeská univerzita České Budějovice

Když pomineme současnou dobu, kdy výuka na vysokých školách probíhá vzdáleně, bývají studenty Jihočeské univerzity i senioři. 

Právě senioři totiž docházejí na tzv. univerzitu třetího věku. To je forma výuky pro seniory v rámci celoživotního vzdělávání.

„Samozřejmě, výuka se děje prezenčně, nedovedu si představit, že bychom seniory učili distančně jako denní studenty. Oni i někteří denní studenti mají problémy s technikou, natož pak senioři,“ řekla Helena Machulová z Teologické fakulty Jihočeské univerzity Evě moderátorce Kadlčákové.

Příležitost se setkat

Výuka či docházka do školy není pro seniory jen plnění vzdělávacích cílů. Je to i společenská událost. „Ženy jdou ke kadeřníkovi, hezky se oblečou, využívají té možnosti setkat se se svými vrstevníky,“ dodala.

Univerzita i přes současné problémy chystá několik studijních programů pro letošní akademický rok. „Otevřeme je asi až na jaře, podle aktuálních podmínek. Jde o kurzy české historie, kurz baroko-umění-architektura, kurz o křesťanských symbolech v krajině Novohradských hor.“

Celý rozhovor si poslechněte v přiloženém audiu.

autor: Český rozhlas České Budějovice | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.