Hana Hosnedlová: Jména

9. červenec 2020

Je celkem běžné, že lidi, zejména pak ženy, nejsou spokojeni se svým křestním jménem. Prostě by se chtěli jmenovat úplně jinak. Není ani tak úplně ojedinělé, že rodiče nebo přátelé říkají svým blízkým jinak, než jak je uvedeno v jejich křestním listě.

Nemluvím o různých podobách nebo zkomoleninách jména nebo přezdívkách. Zkrátka jste třeba Jana a říkají vám Barborka. 

Tvrdí se, že ke každému jménu patří určitá charakteristika jejich nositele, že jméno má vliv na povahu a chování nositele. Nomen omen. To mi ale nějak zrovna nevychází a to už nemluvím o tom, čeho se držet v případě zmiňované záměny jmen. Moje babička říkala, že každé jméno je hezké, když se hezky vysloví.

Nicméně – víte, které jméno je u nás v republice nejčastější? Budete se možná divit, ale u mužů je to Jiří. Na druhém místě se drží Jan a za ním Petr. Mezi ženami je nejvíce Marií, následují Jany a Evy.

Ovšem naprosto jinak vypadá žebříček jmen u novorozenců. V loňském roce se například narodilo nejvíce Jakubů, ale hned v závěsu za nimi byli opět Janové. U holčiček vede Eliška a těsně za ní se drží Anička.

Ovšem přibývá i jmen exotických a dříve nevídaných. Někdy se rodiče zhlédnou v hrdinech televizních seriálů, sportovních legendách nebo slavných osobnostech. Také se vracejí do hry jména starobylá, už téměř zapomenutá – jako třeba Jeroným, Augustýn, Medard, Malvína...

Ale ne vždycky to mají děti se zvláštním jménem v životě jednoduché.

Spustit audio