František Ringo Čech o malování: Když něco děláte hodně dlouho, tak si úspěch vytrucujete
František Ringo Čech, původním jménem František Čech, je český bubeník, zpěvák, textař, herec, komik, moderátor, politik, publicista, scenárista, dramatik, naivní malíř a spisovatel. Pochází z rodiny barového hudebníka a písničkáře vídeňského původu Františka Čecha Pražského.
Vyučil se radiomechanikem a televizním opravářem. Na pražské konzervatoři vystudoval hru na bicí nástroje a studoval tam také folklór, hru na klavír a zobcovou flétnu. Píše knihy a divadelní hry a je také autorem asi 1500 písňovým textů.
Z jeho pera pochází například texty ke skladbám Což takhle dát si špenát, Nápoj lásky č. 10, Zelená je tráva, Krásná neznámá, Tygr z Indie nebo Žárlivý Kakadu.
František Ringo Čech také maluje, i když sám o sobě tvrdí, že to neumí. Jeho osobitá díla jsou nyní k vidění v galerii v Římově, nedaleko od Českých Budějovic. „Maluju přes čtyřicet let. Dodnes jsem se to nenaučil, ale když něco děláte hodně dlouho, tak si ten úspěch vytrucujete,“ řekl na vernisáži.
K malování jej přivedla jeho žena. „Byla členka černého divadla, její kolega chodil po muzeích a omalovával slavné obrazy a moje žena ho strašně obdivovala. Napadlo ji, že by mi mohla dát k Vánocům malířské potřeby. Přivezla mi je z Amsterdamu a tak to začalo,“ vzpomínal.
Jako jeden z prvních dostal jeho originální obraz italský herec Franco Nero. „Přivedl ho ke mně kamarád od filmu, když natáčel v Praze. Popovídali jsme si, dal jsem mu dva obrázky. Pak o tom napsali v novinách, to byla velká reklama a pak už se to rozjelo,“ dodává František Ringo Čech.
Podle svých slov ale nerad vystavuje v galeriích, Římov je výjimkou. „V galerii se nedá prodávat. Kdo chce obraz, ten si přijede za mnou. Když máte u člověka viset, musíte si s ním popovídat,“ komentuje. V římovské galerii vystavuje prodejní umělecké tisky. Ty jsou totiž podle něj pro zákazníky dostupnější než olej.
K jihočeskému Římovu má František Ringo Čech vztah. „Považuji ho za svoje rodiště. Moje rodina má tady a v Mladošovicích kořeny a já to tu miluji, protože jsem tu trávil dětství, každé prázdniny mnoho let,“ vysvětluje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.