František Ringo Čech: Fotbalistou jsem se sice nestal, ale obraz ode mě má i Schwarzenegger
Jezdí s divadlem, maluje, píše texty. Je autorem úsměvné parodie na známou pověst Dívčí válka, která se stala třetí nejhranější hrou v historii českého divadla. „Divadelní vědci to nechtějí přiznat, protože to považují za hanbu divadelnictví. Ale už měla přes dva tisíce repríz a já tu hru mám rád,“ říká František Ringo Čech.
Původně bubeník František Ringo Čech je muž mnoha uměleckých profesí a napsal i několik knih. Nejznámější z nich je Ruský týden, která vyšla i jako audiokniha a je vzpomínkou na období, kdy byli s Jiřím Schelingerem v Rusku. „Všechny příběhy jsou pravdivý, ale vsadil jsem je do jednoho týdne, aby to mělo spád. Jinak se to stalo v průběhu dvou měsíců.“
Setkání s Jiřím Schelingerem byla šťastná souhra okolností. „Hudební pánbůh to tak dal dohromady, ale nevěřím na náhody, jsem fatalista. Schůzku zprostředkoval Pavel Chrastina a s Jirkou jsme si hned padli do oka. Já když v jeho podání slyšel píseň „Léto s tebou“, tak jsem si uvědomil, jakýho jsem potkal úžasnýho zpěváka. Schelinger byl českej Jim Morrison,“ skládá poklonu předčasně zesnulému zpěvákovi a prozrazuje, že jejich tvoření bylo bouřlivé. „To bylo jak manželství. My se hádali nad každým taktem. Tím, že jsme se měli rádi, jsme si to mohli dovolit.“
Cena jeho obrazů stoupá
František Ringo Čech je také uznávaný malíř. Pořádá výstavy, obrazy draží a jeho díla naivního malířství visí v kancelářích i u soukromníků po celém světě. Mezi jeho slavné zákazníky patřili i Arnold Schwarzenegger, Franco Nero nebo Annie Girardotová. „Ale ti je dostávají, ti si je nekoupili a tyhle darovaný obrazy udělají největší službu. Navíc moje obrazy jsou jiný a hned rozpoznatelný, mám tam to sluníčko a kopečky. Třeba Japonci jsou z nich úplně paf. A tak vyděláš na tom, že jsi jiný, že ses odlišil,“ říká Xaverovi.
Jeho obrazy se prodávají čím dál lépe. „Maluju už 45 let a na to, že ta popularita přichází až teď, to už je ten malíř na cestě do rakve. Ale kvituju to s velikým povděkem, mám několik stálých zákazníků, někteří mají i dvacet třicet obrazů. A teď ty ceny mých obrazů stouply, tak jsem rád, že na tom vydělali. Ale někdy to i prodávají, a to je mi líto spíš z ješitnosti, že mě nechtějí doma.“
Fanda do fotbalu
O Ringovi se také ví, že má až patologický vztah k fotbalu, je velký fanoušek Slavie. „To je osud, to je láska. Tatínek mě jako chlapečka vzal a ukázal mi ty červenobílé dresy – ty s tou hvězdou – a řekl ‚To jsme my‘. A to už v chlapovi zůstane. Chlap zradí ženu, děti, vlast, ale klub nikdy!“
Chtěl být dobrý fotbalista, ale to se mu nesplnilo. „Trenér tátovi řekl: ‚Fanoušek je rozkošnej kluk, ale hraje jen, když nás není jedenáct‘.“ Nakonec kopal pro radost několik let za fotbalový klub Amfora, která byla složená hlavně z uměleckých osobností.
Co bude představovat obraz Český sen, který má zvednout českou hrdost? Proč se mu nepodařilo vzkřísit Pražský výběr? Kdo je postava soudruha Všesvazového a jak vzpomíná na Las Vegas? Poslechněte si v rozhovoru.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka