Fotky z počátku okupace v roce 1968 vystavuje v Táboře Jára Novotný

Osmašedesátý... Tak zní název nové výstavy v galerii Divadla Oskara Nedbala v Táboře. V černobílých fotografiích připomíná 50. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Autorem snímků je Jára Novotný. Ten patřil mezi odvážné fotografy a novináře, kteří i přes nebezpečí pořizovali dokumentaci těchto událostí.

„Jsou to fotografie z prvních dní okupace. Celý 21. srpen jsem strávil v Soběslavi, potom jsem hned v noci snímky vyvolal a nesl je do novin, protože jsem v těch dobách byl dopisovatel. Pak už jsem dalších deset dní s redakcí spolupracoval, dělali jsme každý den mimořádná čísla. Fotografoval jsem ještě v Táboře a různě po okolí,“ vzpomíná.

Fotografie jsou plné dynamiky. „Automaticky když se něco děje, tak seš u toho a fotíš. Neuvažuješ, jestli třeba ten blbec nevytáhne flintu. Zrovna tenhle ji vytáhl a šel proti mně, tak jsem se schoval v Grandu,“ ukazuje Jára Novotný na jeden ze snímků.

Po začátku okupace byl u všech stěžejních událostí. „Třeba Palachův pohřeb, tam jsem strávil tři dny. Hned jsem snímky přivezl, tenkrát se naštěstí ještě mohly publikovat,“ vzpomíná.

Píseň Barevný šál napsal Žalman po smrti Jana Palacha

Pohřeb Jana Palacha

Kulatých 50 let na hudební scéně slaví v letošním roce jihočeská folková legenda Pavel Žalman Lohonka. Český rozhlas České Budějovice proto vysílá seriál, v němž sám muzikant vybírá a komentuje nahrávky, které provázely jeho kariéru. Tentokrát Barevný šál.

Kvůli fotografování a psaní do novin ale nakonec strávil několik měsíců ve vězení. „Byl jsem přesvědčený, že povezu reportáž z Prahy, ale už jsem ji nepřivezl, protože mě holt naložili do antonu, zmlátili a odvezli,“ vypráví.

O řadu snímků také přišel. „Když jsem byl na Pankráci a posléze v Budějovicích, tak mi dělali nejméně pět domovních prohlídek a všechno vyrabovali. Naštěstí zrovna o těchto zásadních fotografiích řekla žena kamarádovi a on je schoval, ale samozřejmě spoustu dalších věcí mi sebrali a už jsem je neviděl,“ dodává.

Fotografie Járy Novotného, které se podařilo zachránit, si i s dobovými tiskovinami můžete až do konce srpna prohlédnout v galerii Divadla Oskara Nedbala v Táboře.