Eliška Novotná: Letadlo

7. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy létání - letadlo

Požádala mě kolegyně, zda bych za ni nevzala směnu, protože jí odlétá syn s rodinou zpátky do Ameriky a ona se s nimi chce rozloučit. „Samozřejmě, mohu, žádný problém“, odepsala jsem jí. 

Pak jsem se dozvěděla, že strávila několik hodin u monitoru počítače a sledovala jejich letadlo od vzletu po přistání. Setkala jsem se s takovým jednáním již dříve a fascinována takovou technickou možností jsem se nad ním nijak nezamýšlela, ale tentokrát ano. A zjistila jsem, že ať si to přebírám, jak přebírám, tak to prostě nechápu.

Domnívám se, že se ta kolegyně chtěla po celou dobu ujišťovat, že let probíhá v pořádku. No dobrá, ale proč se na to koukala? Aby případný pád letadla viděla v přímém přenosu a věděla to hned? To snad ne, říkám si, a k čemu by jí to bylo? Tomu, že by jeho sledováním mohla let ovlivnit, jistě nevěří, vyloučila jsem si pro sebe takovou její motivaci.

Nevím, prostě nevím.

A v obavách, abych ji nepřivedla do rozpaků – co když o tom takhle vůbec neuvažovala? - jsem se jí na to další den nezeptala. Proč někteří lidé dělají to, co dělají, je pro mne záhadou. A doufám, že stejně tak to mají jiní lidé se mnou. Protože kdybychom všemu rozuměli, kam by se vytratila všechna ta chuť, vůně, barva a tajemství našich dní?

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.